Roszczenia wobec CD Projektu zostały wycofane z pozwu zbiorowego, jaki został złożony w styczniu br. w sądzie w Kalifornii – poinformowała spółka. Pozew dotyczy naruszeń amerykańskiego prawa konkurencji. Zarzucono w nim niektórym producentom gier, w tym CD Projektowi, zawarcie tzw. klauzul największego uprzywilejowania w umowach dystrybucyjnych z Valve Corporation (właściciel Steam, platformy cyfrowej dystrybucji gier).

W klauzulach dostawcy mieli zapewnić, że ceny ich gier będą takie same na innych platformach, jak na Steamie. Tym samym konkurenci platformy, jak i konsumenci nie mogli liczyć gdzie indziej na niższe stawki.

Jak wynika z pozwu, skutkiem posługiwania się tą klauzulą miałoby być nieprawidłowe funkcjonowanie rynku ze względu na utrudnienie innym platformom możliwości rywalizowania ceną ze Steamem.

CD Projekt wyłączony ze sprawy

Jak informuje CD Projekt, wniosek w sprawie wyłączenia roszczeń wobec polskiego studia złożyła strona powodowa (pozew złożyło kilka osób). Tym samym spółki CD Projekt SA i CD Projekt Inc. zostały wyłączone z postępowania.

W USA w grudniu i styczniu złożono również pozwy zbiorowe w imieniu inwestorów. Zarzuca się w nich spółce nieprawdziwe i wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące Cyberpunka 2077, jak również zatajenie niekorzystnych faktów przed nieudaną premierą gry. Skutkiem był spadek wartości akcji spółki i straty inwestorów – głoszą zarzuty.