Synnex i Tech Data ogłosiły zakończenie fuzji, którą uzgodniono w marcu br. Połączona firma nosi nazwę TD Synnex. Jej CEO został dotychczasowy szef Tech Daty, Rich Hume. Funkcję prezesa objął Dennis Polk, wcześniej dyrektor generalny Synnex.

Większość udziałów będą mieli dotychczasowi udziałowcy Synnex (55 proc.), a resztę Apollo Global (45 proc.), dotychczasowy właściciel Tech Daty. Wartość transakcji to ponad 7,2 mld dol.

Nowa firma pod względem obrotów jest największym dystrybutorem IT na świecie (blisko 60 mld dol.). Będzie obecny w ponad 100 krajach w obu Amerykach, Europie oraz Azji i Pacyfiku. Łączna liczba pracowników sięgnie 22 tys., klientów 150 tys., a producentów 1,5 tys. Tech Data ma globalny zasięg i silną pozycję w Europie (gdzie wypracowuje około połowy całkowitej sprzedaży), Synnex koncentrował się dotąd na rynku amerykańskim i Japonii.

W tym większą firmą była dotychczas Tech Data (ok. ponad 37 mld dol. rocznej sprzedaży), niż Synnex (ok. 22 mld dol.). Obie firmy były globalnymi dystrybutorami IT nr 2 i nr 3.

„Podnosimy poprzeczkę w zakresie wartości, jaką dostarczamy klientom i dostawcom, oferując wyjątkowy zasięg, wydajność i wiedzę specjalistyczną” – deklaruje Rich Hume.

Czas na integrację

Według wcześniejszych zapowiedzi wśród kluczowych zalet zjednoczenia dla partnerów ma być szeroka oferta w jednym miejscu jako odpowiedź na oczekiwania klientów, od urządzeń końcowych, poprzez rozwiązania do współpracy, po chmurę. Zapowiedziano m.in. integrację platform chmurowych obu firm. Kolejne zadanie to scalenie systemów transakcyjnych obu firm.

Tech Data kilka lat wcześniej znacznie poszerzyła zasięg i portfolio zaawansowanych rozwiązań, kupując Avnet Technology Solutions w 2017 r.

Fuzja następuje w okresie dobrej koniunktury na rynku dystrybucji IT, co ułatwi wzrost wraz z rosnącym rynkiem, mimo że zwłaszcza w Europie nie brakuje konkurentów. W kwietniu br. Michael Urban, dyrektor odpowiedzialny za światową dystrybucję w Synnex, twierdził, że mimo znacznie szerszej wspólnej oferty ceny dla partnerów nie wzrosną (a przynajmniej nie zwiększą się z powodu fuzji), bo nie pozwoli na to konkurencja.