Amerykańskie urzędy nie mogą kupować rozwiązań Huawei, ZTE, Hikvision, Dahua i Hytera – poinformował amerykański departament handlu. Sankcje obowiązują od 13 sierpnia. Za rok także przedsiębiorstwa – kontrahenci jednostek administracji zostaną objęci zakazem – nie będą mogli używać produktów wspomnianych marek, jeżeli chcą liczyć na zamówienia publiczne. Wyjątkiem są sytuacje, gdy infrastruktura chińskich marek nie obejmuje obszarów związanych z bezpieczeństwem. Co to oznacza w praktyce, na razie nie wiadomo. Nowa "czarna lista" została ustanowiona tymczasowym rozporządzeniem. Ostateczne, szczegółowe regulacje mają być wprowadzone po 60-dniowym okresie konsultacji.

W maju br. USA zapowiedziały wprowadzenie zakazu handlu amerykańskich podmiotów z Huawei (oraz firm z innych krajów wykorzystujących amerykańską technologię). W końcu czerwca prezydent Trump złagodził jednak sankcje – miały objąć jedynie transakcje zagrażające bezpieczeństwu USA. Oczekiwano jednak jaśniejszych wytycznych.

Rzecznik Huawei stwierdził, że ogłoszony zakaz nie jest zaskoczeniem. Zapowiedział, że koncern nadal będzie kwestionował amerykańskie działania w sądzie. Według niego sankcje nie zwiększą bezpieczeństwa sieci. Stanowią natomiast barierę handlową. Podkreślił, że USA wprowadza restrykcje bez żadnych dowodów niewłaściwego działania chińskiego koncernu.