W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony operatorów wielkich centrów danych i korporacji producenci coraz częściej poszerzają swoją ofertę o model Open Networking. W miarę jak centra danych stają się coraz bardziej definiowane programowo, ma ona zapewniać klientom większy wybór, elastyczność, automatyzację i skalowalność w obszarze infrastruktury sieciowej.

Tym razem Lenovo zaprezentowało serię urządzeń ThinkSystem RackSwitch, które będą obsługiwać dostarczany przez Cumulus Networks otwarty system operacyjny Linux Cumulus, a także wykorzystywać narzędzie do zarządzania Cumulus NetQ. Jednocześnie Dell EMC – jeden z liderów inicjatywy Open Networking –  do listy działających na w jego sprzęcie systemów operacyjnych niezależnych dostawców (obejmującej Cumulus, Pluribus Networks i Big Switch Networks), dołączył sieciowy system operacyjny Picos firmy Pica8.

Inni dostawcy – w tym HPE, Arista Networks i Juniper Networks – także oferują zdezagregowane opcje sieciowe. Co więcej, na początku tego roku Cisco poinformowało, że umożliwi klientom uruchamianie systemu operacyjnego NX-OS na przełącznikach innych dostawców oraz obcego oprogramowania na własnych urządzeniach Nexus.

Obserwowany w ostatnich latach rozwój technologii wirtualizacji sieci, takich jak SDN (Software-Defined Networking) oraz NFV (Network Functions Virtualization), doprowadził do oddzielenia systemu operacyjnego, płaszczyzny sterowania i funkcji sieciowych od sprzętu. W rezultacie możliwe stało się uruchamianie na urządzeniach sieciowych oprogramowania od niezależnych dostawców. Migracja do coraz bardziej definiowanych programowo centrów danych przyczyniło też do rozwoju biznesu dostawców przełączników sieciowych i serwerów typu „white-box”, które są tańsze od markowego sprzętu Cisco Systems, Dell EMC, Lenovo czy Hewlett Packard Enterprise.

Co ciekawe, chociaż producenci white-boxów są już liczącą się siłą na rynku sieci korporacyjnych, to analitycy z Dell'Oro Group zauważyli, że w trzecim kwartale tego roku zmniejszyli udziały w rosnącym segmencie przełączników 100 Gigabit Ethernet. Zyskali za to dostawcy, tacy jak Cisco, H3C i Huawei. Okazuje się bowiem, że z white-boxów korzystają przede wszystkim najwięksi dostawcy chmury publicznej, a przedsiębiorstwa wdrażające sieci 100 Gb/s wciąż polegają na sprzęcie od markowych dostawców.