Na klientów trzeba spojrzeć przez pryzmat funkcjonowania w świecie, w którym digitalizacja postępuje w niezwykłym tempie – mówią przedstawiciele producenta. Nie dotyczy to jedynie firm, które skupiają się wyłącznie na sprzedaży cyfrowych produktów w sieci, ale również tych, których główną działalność można określić jako tradycyjną. Dobrym przykładem są kawiarnie z jak najbardziej „analogową” ofertą. Takie, które tworzą cyfrową otoczkę, np. w postaci mobilnych aplikacji dla klientów, do których ci mają łatwy dostęp za pośrednictwem licznych urządzeń i „wszędobylskiemu” Wi-Fi.

W coraz bardziej zdigitalizowanym świecie kluczową rolę odgrywa komunikacja i wymiana informacji pomiędzy ludźmi, ludźmi i rzeczami, jak również pomiędzy samymi rzeczami. Budujemy hiperpołączony świat, który  niesie ogromną zmianę w sposobie działania firm i ich podejścia do pozyskiwanych zewsząd danych. Fujitsu chce być dostawcą, który jest w stanie sprostać tym zmianom. To główne przesłanie tegorocznego, europejskiego Fujitsu Forum. 

Bezpieczeństwo: żyła złota  

Podczas forum producent zaprezentował sukcesy wybranych partnerów, m.in. niemieckiego integratora Profi, który wyposażył centrum danych Darz w nowy system pamięci masowej Fujitsu Eternus CD10000. Producent podkreśla potrzebę wprowadzania na rynek software’owo zdefiniowanych i mocno skalowalnych rozwiązań storage’owych (te z którymi dziś mamy do czynienia za chwilę nie sprostają potrzebom przedsiębiorstw, w których następuje gwałtowny przyrost danych). Eternus CD10000 zapewnia pojemność 56 BP danych online. Wykorzystuje oprogramowanie Inktank Ceph Enterprise firmy Red Hat. System przeznaczony jest między innymi dla dostawców usług przetwarzania w chmurze.

Podczas sesji dla partnerów przybliżono też system Fujitsu do uwierzytelniania tożsamości – PalmSecure – który według vendora sprawdzi się w dobie Internetu. PalmSecure weryfikuje tożsamość za pomocą skanowania żył dłoni. Informacje ze skanu dodatkowo uwierzytelnia się przy użyciu  kart procesorowych z kodem PIN. System oferowany jest z pakietem Software Development Kit  – partnerzy mogą połączyć  go ze swoimi autorskimi  aplikacjami i zaoferować całość klientowi lub zintegrować je z działającymi już aplikacjami korporacyjnymi służącymi do ochrony dostępu.

Technologia uwierzytelniania PalmSecure  została zastosowana w inteligentnych bankomatach Fujitsu – ATM Series. Ich konstruktorzy położyli nacisk na wielofunkcyjność i samoobsługę. Tego typu urządzenia pozwalają bankom rozszerzyć działalność, np. na mniejsze miejscowości, bez otwierania dodatkowych oddziałów.  Model ATM Series 100 oprócz systemu PalmSecure ma funkcję komunikacji z urządzeniami przenośnymi za pomocą technologii zbliżeniowych. Fujitsu przewiduje,  że już w 2015 r. płatności mobilnych z użyciem techniki NFC po raz pierwszy będzie więcej niż tych dokonywanych za pomocą kart. 

Primeflex – nowa marka

Ważnym wydarzeniem tegorocznego Fujitsu Forum było przedstawienie przez producenta marki Primeflex – nowej wśród fabrycznie zintegrowanych systemów Fujitsu obejmujących serwery, pamięci masowe, systemy połączeń sieciowych i oprogramowanie – przetestowane pod kątem konkretnych obciążeń. Linia Primeflex oferuje ponad 20 rozwiązań pochodzących od partnerów Fujitsu: Microsoftu, VMware’a oraz SAP-a. Nowe systemy umożliwiają również świadczenie usług z wykorzystaniem chmury Fujitsu. Dodatkiem do nich jest platforma Primeflex for Hadoop do analizy dużych ilości danych w poszukiwaniu informacji cennych dla danego przedsiębiorstwa.

Vendor zaprezentował także nowe serwery Primergy – na przykład model stelażowy RX2540 M1 z procesorami E5-2600 v3, serwer blade Primergy BX2560 M1 oraz infrastrukturę CX400 M1 z węzłami serwerowymi CX2550 M1 oraz CX2570 M1. Niedługo na rynku mają pojawić się dalsze modele serwerów z układami Intel Xeon E5-2600 v3.