Niemal jedna trzecia (30 proc.) z przedsiębiorstw w Polsce, które planują wzrost wydatków na IaaS (infrastruktura jako usługa), zamierza je zwiększyć o ok. 11-29 proc., podczas gdy co piąta (23 proc.) – o 30-49 proc. Firmy deklarujące zmniejszenie nakładów na chmurę stanowią jednoprocentowy margines.

Do inwestycji w chmurę skłania organizacje głównie możliwość optymalizacji kosztów i procesów IT (55 proc.) oraz wysoka skalowalność rozwiązań (44 proc.). Nieco mniej pytanych (43 proc.) postrzega chmurę jako istotne narzędzie w realizacji strategii cyfrowej transformacji w obszarze infrastruktury przedsiębiorstwa.

Dane pochodzą z badania “Chmura publiczna w Polsce 2019 – wykorzystanie, bezpieczeństwo, plany rozwoju”, zrealizowanego przez IDG we współpracy z Oktawave wśród firm, które korzystają lub planują skorzystać z rozwiązań chmurowych.

– Planowanie przyszłorocznych budżetów to idealny czas na audyt kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury informatycznej. Warto przy tym pamiętać, że nie należy wyłącznie porównywać kosztów posiadania własnej infrastruktury do IaaS. Dobrze jest poszukać dodatkowych rozwiązań chmurowych, jak zastosowanie technologii opartych o konteneryzację – wyjaśnia Maciej Kuźniar, COO Oktawave.

Bez dominacji

Raport Oktawave i IDG wskazuje, że nie ma jednego dominującego kierunku rozwoju chmury. Dla niemal dwóch piątych firm (36 proc.) optymalny jest model hybrydowy. Co trzecia firma (30 proc.) planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w chmurze publicznej, zaś co piąta bazuje tylko na niej i nie zamierza tego zmieniać. Co ciekawe, nieco ponad jedna na dziesięć firm planuje inwestycje w środowiska multi-cloud.

–  Duże przedsiębiorstwa i korporacje częściej wybierają modele hybrydowe, choć planują zwiększenie udziału chmury publicznej w całości posiadanych systemów. Obawa przed vendor-lock i unikalna oferta dostawców w zakresie konkretnych usług i rozwiązań powodują, że część przedsiębiorstw rozważa inwestycje w środowiska multicloud – komentuje Michał Paschalis-Jakubowicz, CEO Oktawave.