Popyt na notebooki wzrośnie w II kwartale 2023 r.
Wreszcie lepsza wiadomość dla branży.

Firmy nadal ograniczają wydatki – zauważają analitycy.
Globalne dostawy notebooków osiągnęły 33,9 mln szt. I kw. 2023 r., ustalił TrendForce. Oznacza to spadek o 13 proc. kw/kw (wobec IV kw. 2022 r.) i 39 proc. rok do roku.
Powodem jest niepewna sytuacja gospodarcza, co mocno ostudziło niedawny zapał konsumentów do zakupów. W rezultacie markowi producenci zmniejszyli zamówienia w firmach ODM, aby zmniejszyć zapasy.
Analitycy mają jednak dobrą wiadomość. Popyt w kanałach sprzedaży zwiększa się miesiąc do miesiąca, co spowoduje wzrost dostaw notebooków w II kw. 2023 r. do 37,63 mln sztuk, co oznacza wzrost o 11 proc. wobec słabego I kw. 2023 r., choć nadal spory spadek, o 17,7 proc. rok do roku.
Rośnie popyt na produkty niszowe
Jak zauważono, wskutek wzrostu stóp procentowych i kosztów finansowania firmy ściśle kontrolują wydatki, opóźniają plany zamówień i redukują siłę roboczą. Wszystko to wpływa na wielkość wysyłek notebooków przeznaczonych dla biznesu.
Jako czynnik wspierający popyt wymieniono natomiast plany wprowadzenia na rynek kart ze średniej i dolnej półki z serii Nvidia GeForce 40. TrendForce uważa, że bardziej przystępne ceny dla początkujących klientów zachęcą ich do zakupu nowych kart graficznych, zwiększając w ten sposób popyt.
Wydajne notebooki dla graczy oraz profesjonalistów pociągną sprzedaż
Co więcej, wraz ze wzrostem zainteresowania sztuczną inteligencją coraz większe uwagi poświęca się wydajnym notebookom do gier i modelom dla profesjonalnych twórców. Mimo że są produkty niszowe, nadal można je uznać za jeden z czynników stymulujących popyt na rynku konsumenckim – twierdzą eksperci.
Jednak opóźnione wychodzenie z pandemii i skutki inflacji pogłębiły lukę na rynku konsumenckim, mimo przewidywanego pozytywnego wpływu działań promocyjnych na rynek w II poł 2023 r. TrendForce przewiduje, że globalne dostawy notebooków w 2023 r. mogą spaść o 13 proc. rok do roku, ponieważ firmy ograniczają wydatki.

Podobne aktualności
Top 3 producentów notebooków w kwietniu br.
Początek II kwartału rozpoczął się od 30-procentowego spadku dostaw.
Cięcie prognozy dostaw serwerów
Boom w II kw. 2023 r. nie nastąpił. Dell i HPE zmniejszyli swoje prognozy dostaw serwerów na ten rok - twierdzą analitycy.
Korekta cen DRAM i SSD. Większy spadek
Na razie ceny spadają, jednak popyt na korporacyjne dyski SSD znacznie wzrośnie w drugiej połowie 2023 r. - uprzedzają analitycy.