Zmniejszą się problemy z czipami w branży telekomunikacji bezprzewodowej – uważa Strategy Analytics. Nie należy obawiać się znaczących niedoborów półprzewodników do urządzeń infrastruktury komórkowej. Z kolei dostępność czipów do punktów dostępowych Wi-Fi i telefonów komórkowych będzie nadal poprawiać się w przyszłym roku – wynika z zapowiedzi.

Przewiduje się, że już w tym roku braki będą zmniejszać się wraz z rosnącą wydajnością fabryk. Np. Chiny zwiększyły produkcję półprzewodników o ponad 17 proc. w 2021 r., a wzrost powinien przyspieszyć w 2022 r. Inwestycje w półprzewodniki w USA, UE, Korei Południowej, Indiach i innych krajach również zaczęły przynosić owoce, przy czym najbardziej znaczący wzrost mocy produkcyjnych ma rozpocząć się w 2023 r. – twierdzi Strategy Analytics.

Zdaniem ekspertów pomimo lockdownów z powodu Covid-19 w niektórych krajach lepsza kontrola nad pandemią zmniejszy liczbę nowych zakażeń do końca 2022 r. To będzie miało wpływ na wydajność produkcji i transportu – pomoże w rozbudowie kadr w fabrykach półprzewodników i elektroniki oraz ustabilizuje popyt konsumentów na produkty bezprzewodowe.

Wygląda więc na to, że nie powtórzy się fatalna sytuacja z dostępnością z ub.r., gdy opóźnienia w dostawach czipów do routerów sięgały nawet rok.