Specjaliści i menedżerowie IT i telekomunikacji ostatnio najczęściej zmieniają pracę w porównaniu z innymi zawodami. Otóż 54 proc. fachowców z branży ankietowanych przez Devire twierdzi, że w ciągu minionego roku podjęło pracę w nowej firmie.

W centrach usług wspólnych (SSC/BPO), gdzie pracownicy IT są największą grupą zatrudnionych, również sporo osób zdecydowało się na zmianę pracodawcy (49 proc.).

Tymczasem średnia dla wszystkich sektorów wyniosła 43 proc. Co ciekawe pandemia niespecjalnie wpłynęła na dynamikę rotacji pracowników – pozostaje ona na podobnym poziomie co przed Covid-19 (44 proc. w 2019 r.).

Duża rotacja to dobry znak

Częste zmiany pracy w sektorze ICT to pozytywna wiadomość – według Devire wynikają przede wszystkim z dobrej sytuacji w branży. Wybuch pandemii i wzrost zapotrzebowania na pracowników IT spowodowały, że specjaliści i menedżerowie wybierali firmy oferujące im lepsze warunki zatrudnienia.

Według raportu płacowego Devire za 2020 r. wzrosły wynagrodzenia aż 50 proc. ankietowanych ludzi IT.

Blisko połowa znalazła stabilizację

Biorąc pod uwagę dane dla wszystkich branż, blisko co drugi pracownik ocenia, że pomimo pandemii jego sytuacja zawodowa była stabilna i nie uległa zmianie (45 proc.). Jednakże o pogorszeniu mówi aż 4 na 10 pracowników.

Przed największymi wyzwaniami stanęli dyrektorzy – jedynie 11 proc. z nich przyznało, że ich sytuacja zawodowa poprawiła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Będzie jeszcze trudniej o fachowców
„W najbliższych miesiącach przyjdzie nam konkurować o kandydata na równie trudnym, o ile nie trudniejszym rynku, co przed pandemią. Pracodawcy będą mierzyć się z szeregiem wyzwań, takich jak: wypracowanie modeli funkcjonowania zespołów czy zaadresowanie problemu motywacji i zaangażowania pracowników. Na tym etapie kluczowa będzie komunikacja z pracownikami, którzy oczekują jasnej strategii oraz decyzji, jaki będzie model pracy w firmie w postpandemicznej rzeczywistości” – uważa Michał Młynarczyk, prezes Devire.

Młodzi w najtrudniejszej sytuacji

Do zmiany pracy najczęściej byli zmuszeni pracownicy dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową (60 proc. juniorów i asystentów), a w następnej kolejności specjaliści (47 proc.), menedżerowie (38 proc.) i na końcu dyrektorzy (36 proc.).

Najważniejsze trendy na rynku pracy na 2021 rok według Devire

  1. Lokalizacja biura nadal ma znaczenie.

Mimo powszechnej pracy zdalnej lokalizacja firmy wciąż ma znaczenie dla sporej grupy zatrudnionych, którzy rozważają zmianę pracy – przyznaje to 32 proc. uczestników badania.

  1. Ludzie wolą hybrydowy model.

Większość, bo 61 proc. badanych, chciałaby w przyszłości pracować hybrydowo – łącząc pracę zdalną z obecnością w biurze.

  1. Pracownicy oczekują troski.

Aż 61 proc. pracowników wskazało, że pracodawca nie udzielił im należytej pomocy w zakresie utrzymania dobrej kondycji psychicznej w trakcie pandemii. Jednocześnie do spadku samopoczucia przyznaje się blisko 40 proc.

  1. Są gotowi widzieć szefa tylko na ekranie.

Mimo że lokalizacja firmy nadal jest istotna, pracownicy otwierają się na współpracę na odległość – 77 proc. deklaruje, że przyjmie nową ofertę, nawet jeśli nie będzie mieć bezpośredniego kontaktu z zespołem i pracodawcą.

  1. Szukają stabilnego i elastycznego pracodawcy.

Pracownicy rozważający przejście do innej firmy oczekują od przedsiębiorców przede wszystkim stabilności zatrudnienia. Równie ważną oczekiwaną cechą jest umiejętność elastycznego odpowiadania na ich aktualne potrzeby.

Badanie opublikowane w raporcie „Rynek zmiany pracy 2021” przeprowadzono metodą CAWI od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Na pytania odpowiedziało ponad 3 tys. respondentów z 20 branż, spośród których 48 proc. to specjaliści, a 39 proc. – menedżerowie.