Serwery dotknięte pożarem w centrum danych OVHcloud w Strasburgu hostowały 3,6 mln stron internetowych. Ok. 2 proc. stron z domeną .fr zostało dotkniętych przez atak – ocenia dla Reutersa Mike Prettejohn, szef Netcraft, brytyjskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym. Wymienia także m.in. polskie strony rządowe.

Według agencji niektórym klientom OVHcloud zniknęły strony internetowe, pojawiły się też problemy z pocztą elektroniczną. Padła m.in. strona Centrum Pompidou i giełdy wymiany kryptowalut Deribit. Ucierpiało również narzędzie do zarządzania e-commerce Baselinker. Według Reutersa nie ma na razie informacji o znaczącej utracie danych, choć w mediach pojawiły się doniesienia, że ogień ogarnął również zapasowe serwery z backupem.

Jeden blok zniszczony, jeden uszkodzony

Na razie nie ustalono, jaka była przyczyna pożaru. Wybuchł w jednym z czterech sąsiadujących ze sobą ośrodków przetwarzania danych – SBG2. Wszystkie wyłączono ze względów bezpieczeństwa. Nikt nie został ranny podczas zdarzenia.

Jak ustaliło OVHcloud, blok SBG2 został zniszczony i wymaga niemal całkowitej odbudowy.

Plan powrotu do działania

Żywioł poważnie uszkodził blok SBG1. Na początku przyszłego tygodnia ruszy jego odbudowa. W poniedziałek 15 marca ma zostać przywrócone zasilanie i serwery będą stopniowo stawiane po przeprowadzeniu audytu.

Nienaruszone są bloki SBG3 i SBG4. Tutaj zasilanie ma zostać przywracane od 22 marca, i potem stopniowo będą uruchamiane serwery.

Sprawne są natomiast łącza światłowodowe wychodzące z dotkniętego data center.

OVHcloud informuje, że klienci z wyłączonych bloków zostaną przeniesieni do centrów danych w Roubaix i Graveline, gdzie w ciągu 48 godz. zostanie zainstalowana dodatkowa infrastruktura. W sumie ma zostać powiększona o dodatkowych 10 tys. serwerów w ciągu kilku tygodni. Możliwości tych ośrodków mają wzrosnąć trzykrotnie. Jak zapewniono, klienci będą na bieżąco informowani o postępach.

Potrzebny Disaster Recovery Plan

OVHcloud apeluje do swoich klientów o uruchomiania Disaster Recovery Plans.

Jak komentuje Rafał Jaworski, COO ProtectHut, taki plan powinien być częścią strategii zachowania ciągłości biznesowej.

„Powstaje pytanie jak wiele organizacji posiada dzisiaj odpowiednie procesy, które umożliwiają przetrwanie w momencie wystąpienia utraty danych. Przypadek OVHcloud pokazuje, jak fizyczny pożar w jednej z firm hostingowych, może prowadzić do zakłócenia działania tysięcy firmy lub ich totalnego paraliżu. Właśnie w celu zapobiegania takim sytuacjom istotne jest, aby organizacje wdrażały odpowiednie strategie bezpieczeństwa” – tłumaczy dyrektor.