Ponad 16 mld dol. straty Intela
Mimo potężnej straty i spadków wyniki koncernu przekroczyły oczekiwania.
„Jesteśmy szczuplejszą, szybszą i bardziej elastyczną firmą” – zapewnia CEO.
W III kw. finansowym, zakończonym 28 września br., Intel odnotował 16,6 mld dol. straty netto (GAAP), wobec 0,3 mld dol. zysku przed rokiem. Tak wysoki ujemny wynik to głównie efekt odpisów związanych m.in. z aktualizacją wartości aktywów i amortyzacją niektórych aktywów produkcyjnych (w większości Intel 7) i utratą wartości firmy dla niektórych jednostek, głównie Mobileye. W ujęciu non-GAAP strata wyniosła blisko 2 mld dol.
Marża brutto stopniała blisko 3-krotnie, z 42,5 proc. do 15 proc.
„Koszty restrukturyzacyjne znacząco wpłynęły na rentowność w trzecim kwartale” – komentuje David Zinsner, dyrektor finansowy Intela. Koszty te wyniosły 2,8 mld dol. w III kw. „Działania, które podjęliśmy w tym kwartale, pozwalają nam na poprawę rentowności i płynności” – zapewnia CFO. Koncern dąży do ścięcia kosztów o 10 mld dol. w 2025 r. m.in. poprzez redukcję zatrudnienia, wydatków operacyjnych i kapitałowych.
Przychody powyżej oczekiwań, kurs akcji w górę
Przychody Intela spadły w III kw. br. o 6,2 proc., do 13,3 mld dol., przy czym przekroczyły oczekiwania analityków. Pomimo potężnej straty i spadku sprzedaży akcje koncernu po ogłoszeniu wyników zyskały nawet 7 proc. na nowojorskiej giełdzie.
Zmniejszyły się przychody Client Computing Group, o 7 proc., do 7,33 mld dol., z tym że w przypadku czipów do notebooków bilans był na 9-procentowm plusie (4,89 mld dol.).
Grupa Data Center&AI poprawiła się o 9 proc., do 3,35 mld dol. Przychody grupy sieci i brzegu (NEX) okazały się wyższe o 4 proc. r/r (1,51 mld dol.).
Intel Foundry miał natomiast niższą sprzedaż o 8 proc. r/r, tj. 4,35 mld dol.
CEO Intela Pat Gelsinger zapewnia, że względem operacyjnym wyniki za III kwartał przekroczyły oczekiwania firmy.
„Koszty restrukturyzacji, które ponieśliśmy w trzecim kwartale, były znaczące i konieczne, aby dostosować wielkość firmy, ponieważ zmniejszyliśmy wydatki o ponad 10 miliardów dolarów na 2025 rok” – mówi CEO. „Wystąpiła również znaczna utrata wartości, związana głównie ze sprzętem i przestrzenią Intel 7, odzwierciedlająca nadmierne wydatki z czasów Covid” – dodaje.
Intel w III kw. zakończył zdecydowaną większość z zapowiedzianych zwolnień ok. 15 tys. osób i jest na dobrej drodze do ponad 15-procentowej redukcji zatrudnienia do końca roku. Cięcia nie ominęły Polski.
Koncern zmniejszył również wydatki kapitałowe o ponad 20 proc. w stosunku do swojego planu z początku 2024 r.
„Jesteśmy szczuplejszą, szybszą i bardziej elastyczną firmą” – zapewnia CEO.
Koncentracja na x86
Priorytetem Intela jest obecnie maksymalizacja wartości franczyzy x86 w biznesie PC, edge i centrów danych.
Powstała Grupy Doradcza ds. Ekosystemu x86, która wspiera wysiłki Intela i AMD w obliczu rosnącej konkurencji ze strony dostawców czipów ARM. Alians ma skoncentrować się na uproszczeniu tworzenia oprogramowania, zapewnieniu interoperacyjności i spójności interfejsu u różnych vendorów i wyposażeniu programistów w ustandaryzowane narzędzia i wytyczne. Członkami założycielami tej grupy są m.in. Broadcom, Dell, Google, HPE, HP Inc., Lenovo, Meta, Microsoft, Oracle i Red Hat.
Podobne aktualności
Szef Intela nagle odchodzi
Koncern ogłosił, że CEO Pat Gelsinger przeszedł na emeryturę.