Polskie firmy przyjmują AI najszybciej w UE
30 proc. firm w kraju wdrożyło narzędzia sztucznej inteligencji, aż 71 proc. podmiotów w sektorze obronnym – w badaniu AWS.
AI jest używane w krajowych firmach zazwyczaj do kontroli jakości, tworzenia treści i wykrywania nadużyć.
Już 30 proc. przedsiębiorstw w kraju wdrożyło technologie sztucznej inteligencji. W ciągu minionego roku adaptacja AI w polskich firmach urosła o 36 proc., najszybciej w krajach UE – wynika z danych Amazon Web Services. Badanie objęło ponad 1000 polskich przedsiębiorstw.
Zdecydowana większość – 83 proc. pytanych firm – twierdzi, że widzi pozytywny wpływ AI na wartość biznesową, a 79 proc. na oszczędności kosztów.
AI do obrony
„Co interesujące, najwięcej polskich firm korzysta z AI w sektorze obronnym. Może to wynikać ze szczególnego położenia geopolitycznego Polski. – uważa Tomasz Stachlewski, dyrektor ds. technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w AWS.
Już 71 proc. firm z sektora obronnego podaje, że wykorzystuje sztuczną inteligencję. W dalszej kolejności są firmy z branży produkcyjnej (47 proc.) i usług finansowych (40 proc.).
Po co firmom AI
Ponad połowa badanych firm używa sztucznej inteligencji w więcej niż tylko jednym obszarze – zazwyczaj do kontroli jakości, tworzenia treści i wykrywania nadużyć.
W firmach produkcyjnych AI jest wykorzystywana głównie do obsługi klienta, kontroli jakości i automatyzacji procesów. Już 62 proc. firm z tego sektora, które wdrożyły narzędzia AI, widzi wzrost wydajności wypływający z AI, a blisko połowa zauważyła poprawę w podejmowaniu decyzji.
Branża finansowa używa AI do analizy finansowej, predykcyjnej i zarządzania kadrami. Firmy z tego sektora utrzymują, że dzięki AI znacznie poprawiło wydajność (55 proc.) i proces podejmowania decyzji (48 proc.).
Problem z rekrutacją fachowców
Każda branża za główną przeszkodę w adopcji sztucznej inteligencji firmy uznała problemy w rekrutacji odpowiednio wyszkolonych pracowników. Aby przezwyciężyć te trudności, 85 proc. przedsiębiorców jest gotowych płacić wyższe wynagrodzenie osobom przeszkolonym w zakresie AI, średnio o 28 proc.
Poszukiwani są także fachowcy z kompetencjami w zakresie cyberbezpieczeństwa i analizy danych.
Podobne aktualności
440 tys. fachowców IT jest wystawionych na wpływ AI
Zmiany związane z AI mogą objąć wiele osób pracujących z branży - wynika z raportu.
70 mln zł z budżetu państwa na Fabrykę AI
Dołączymy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji - twierdzi ministerstwo.
Branża AI PC urośnie o 360 proc. w ciągu 6 lat
Wydatki na stacje robocze z AI powinny zwiększać się najszybciej.