Reforma podatkowa zapowiedziana w Polskim Ładzie uderzy w drobnych przedsiębiorców i specjalistów. Dla mikrofirm podatki wzrosną o ok. 30 proc. To najwyższa podwyżka w historii – ostrzega prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak.

„Polskie firmy mają zapłacić za 'Nowy Ład’. To wstyd” – grzmi na Twitterze szef organizacji zrzeszającej MŚP.

Cezary Kaźmierczak uważa również, że jest to „najbardziej agresywne posunięcie fiskalne w historii III RP”. Natomiast „bajką o żelaznym wilku” nazwał wyliczenia MF, według których ze zmian skorzysta 18 mln podatników.

Uważa ponadto, że jeśli nowe regulacje wejdą w życie, wzmocnią pozycję największych przedsiębiorstw i spółek skarbu państwa wobec drobnego polskiego biznesu.

Koniec z odliczeniem składki na NFZ

Polski Ład przewiduje m.in. liczenie 9 proc. składki na NFZ od dochodu także dla przedsiębiorców. Ponadto składki nie będzie już można odliczyć od podatku. Z drugiej strony kwota wolna od opodatkowania wzrośnie z 8 do 30 tys. zł rocznie.

Lewiatan: „Polski Ład to historyczna podwyżka podatków”
Zgodnie z wyliczeniami Konfederacji Lewiatan stracą niemal wszyscy, np. w przypadku karty podatkowej zmiana obciążeń może sięgnąć nawet 97 proc., a przy podatku liniowym jest to wzrost o ponad 40 proc. „Polski Ład to historyczna podwyżka podatków” – konkluduje organizacja przedsiębiorców.

ZPP: na razie nie zmieniajcie NFZ dla przedsiębiorców

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje o rezygnację z obciążenia przedsiębiorców składką NFZ proporcjonalną do dochodów oraz pozostawienie możliwości odliczenia składki na NFZ od PIT płaconego przez przedsiębiorców.

3 formy opodatkowania dla firm

Związek proponuje pozostawienie w systemie jedynie trzech, prostych podatkowo form prowadzenia działalności gospodarczej:
małą działalność dla uzyskujących do 120 tys. zł rocznie przychodu;
podatek liniowy na dotychczasowych zasadach;
ryczałt od przychodów ze zmienionymi stawkami.

Dodatkowo proponuje stopniowy wzrost podstawy wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców do 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Skąd wziąć pieniądze

Uzupełnienie wpływów budżetowych, które miały pochodzić z rozwiązań Polskiego Ładu, umożliwić może zdaniem ZPP wprowadzenie:

jednolitej stawki VAT w wysokości 18,75 proc. (dla najuboższych przewidujemy rozwiązanie rekompensujące w postaci karty socjalnej);
minimalnej stawki podatku CIT w wysokości 1 proc. od przychodów osiąganych w danym roku podatkowym.

Ministerstwo Finansów: „Historyczna obniżka podatków”
Resort finansów zapewnia natomiast, że zmiany w efekcie Polskiego Ładu doprowadzą do historycznej obniżki podatków (w sumie ok. 14 mld zł więcej ma zostać Polakom w portfelach). Przedstawia również przykłady drobnej działalności gospodarczej, która skorzysta dzięki nowym regulacjom. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Ministerstwo przedłużyło konsultacje do projektu do końca sierpnia br.

Zmiany obciążeń i stawek wynagrodzeń według projektu Polskiego Ładu – dane Konfederacji Lewiatan