Polskie firmy IT zamierzają powiększyć zespoły
Chęć rekrutacji nowych ludzi jest dużo większa niż na początku roku.
„Wysoką prognozę zatrudnienia w obszarze IT wiążemy z postępującą digitalizacją” – komentuje ekspert.
Prognoza netto zatrudnienia dla sektora IT w kraju na IV kw. 2024 r. wyniosła +27 proc. – według ManpowerGroup. Jest to różnica pomiędzy odsetkiem badanych firm, które zamierzają powiększać zespoły, a tymi chcącymi ciąć zatrudnienie.
Taki wskaźnik należy do najwyższych w analizowanych sektorach gospodarki, jest też wyższy o 5 pkt wobec prognozy zatrudnienia netto dla branży IT na III kw. 2024 r. (+22 proc.), jak i z II kw. br., gdy wyniósł zaledwie +6 proc. Wskazuje to, że znacznie wzrosła chęć rekrutacji w przedsiębiorstwach z branży.
„Wysoką prognozę netto zatrudnienia w obszarze IT wiążemy z niezmiennie postępującą digitalizacją, ale też z nieustannym zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, czy implementacji, utrzymania sztucznej inteligencji w organizacjach” – komentuje Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.
Stabilizacja zatrudnienia w kraju
Prognoza dla sektora IT jest także dużo bardziej optymistyczna niż dla całego kraju. Wskaźnik netto zatrudnienia dla Polski wyniósł +15 proc., tyle samo co na III kw., oraz o 2 pkt mmniej niż przed rokiem. Oznacza to, że rynek pracy zachował dotychczasowy poziom aktywności i jest dość stabilny.
Rekrutacje nowych ludzi planuje 35 proc. badanych przedsiębiorstw, o konieczności zwolnień mówi 19 proc., 42 proc. nie przewiduje zmian, zaś 4 proc. nie ma sprecyzowanych planów.
„Firmy znad Wisły mogą mówić o pewnej stabilizacji. To cieszy, ponieważ pomimo różnych sygnałów płynących ze światowej czy naszej gospodarki, wygląda na to, że wiele organizacji chce wzmacniać zespoły i rozwijać się” – zauważa Tomasz Walenczak.
Średnie firmy z największym apetytem na rekrutacje
Jak pokazuje analiza, w IV kw. br. najbardziej otwarte na powiększanie zespołów są firmy średnie, zatrudniające 50–249 pracowników (+28 proc.) oraz te z zespołem 250-999 osób (+23 proc.). Najmniejszą chęć rekrutacji deklarują korporacje zatrudniające ponad 5 tys. pracowników (+2 proc.).
Podobne aktualności
Poprawa na rynku pracy specjalistów IT w USA
„Nigdy nie było kwestią czy, ale kiedy pracodawcy wznowią rekrutację” - komentuje dyrektor.
80 proc. inżynierów oprogramowania musi podnieść kwalifikacje z powodu AI
"Tworzenie oprogramowania z obsługą AI będzie wymagało nowego rodzaju profesjonalisty, inżyniera AI” - twierdzą analitycy.
Zarobki IT: do 18 tys. zł dla specjalisty UX
Ekspert wyjaśnia, dlaczego wzrost płac spowolnił i dlaczego też „do dziś mamy do czynienia z wieloma patologiami”.