Mimo sporych zmian nastrojów w ostatnich trzech kwartałach, polskie firmy IT wyszły z 2020 roku jeszcze silniejsze – wynika z podsumowania przygotowanego przez Just Join IT.

Mimo początkowych redukcji kadr, kolejnych fal pandemii, odmrażania i ponownego zamrażania gospodarki, od kwietnia do grudnia 2020 r. nastroje firm w branży poprawiły się, co odzwierciedla 9-punktowy wzrost Barometru ITX.

W IV kw. 2020 r., w którym przez kraj przetoczyła się druga fala pandemii, odnotowano spadek nastrojów – wg Barometru z 68,4 do 59,7, czyli o 8,7 pkt., jednak nadal przeważa pozytywne nastawienie. Dla przypomnienia w listopadzie, gdy kraj znów zamroziły lockdowny, odczyt wyniósł 62,4 pkt. Poziom 50 pkt wyznacza granicę między rozwojem, a recesją.

Wyniki Barometru oparte są na regularnych badaniach prowadzonych wśród kadry zarządzającej w firmach IT. Na ogólny odczyt składają się wskaźniki dotyczące m.in. zatrudnienia, płac, nowych zamówień, przychodów, wydatków na marketing.

Dobry prognostyk na 2021
„Konsensus rynku jest pozytywny i wskazuje na ekspansję, co należy traktować jako bardzo dobry prognostyk na rok 2021″ – komentuje Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Podsumowano także 2020 r. w oparciu o dane Barometru ITX, co pozwoli przypomnieć, jak firmy z branży radziły sobie w wyjątkowo trudnym czasie.

Kwiecień-czerwiec 2020: test na covid dla polskiej branży IT

Największą niepewnością cechował się II kw. 2020 r. Odczyt barometru za kwiecień wyniósł 50,9.

Aż 26 proc. wszystkich badanych managerów zanotowało w kwietniu spadek przychodów w stosunku do marca. Odczyty majowe i czerwcowe wskazywały na poprawę, ale plasowały się poniżej prognoz. Pomagało stopniowe odmrażanie gospodarki, co nie przełożyło wyraźnie chociażby na taki wzrost przychodów, jak prognozowano.

Jednak Barometr wzrósł z poziomu 50,9 do 62,3 pkt co świadczyło o tym, że polska branża IT liczyła na intensywny trzeci kwartał.

Lipiec-wrzesień 2020: pracowite wakacje

Trzeci kwartał zazwyczaj jest spokojniejszym okresem dla branży, ale nowa rzeczywistość rządziła się innymi prawami. Lipiec okazał się bardzo dobry: poprawa z 62,3 do 67,4 pkt i pierwszy odczyt nastrojów powyżej prognoz w historii.

Zatrudnienie i średnie wynagrodzenie poszło mocno w górę – 28 proc. badanych wskazało wzrost tych wartości. Aż 46 proc. odnotowało większe zatrudnienie w lipcu wobec do czerwca, a tylko 4 proc. spadek. Natomiast 60 proc. deklarowało powiększenie załogi w firmie również w sierpniu.

Rozwój online poprawił koniunkturę
„Z naszych rozmów z klientami w tym czasie dowiedzieliśmy się, iż wzrosty te miały swoje przyczyny w jeszcze bardziej intensywną transformacją klientów z offline do online, a także zmianom w projektach w związku z pandemią. Boom przeżywał również segment e-commerce” – mówi Piotr Nowosielski.

Sierpień, ku zaskoczeniu, okazał się być zdecydowanie niższy od prognoz. Prognozy na wrzesień uplasowały się na poziomie 69,6, de facto zamykając się zaledwie 1,2 punktu niżej.

W całym III kw. 2020 r. odczyt Barometru ITX nieznacznie poszedł w górę – z 67,4 do 68,4. Pogorszenie nastrojów miało przyjść w okolicach października wraz z drugą falą pandemii.

Październik-grudzień 2020: rynek mówi „sprawdzam

Ostatni kwartał przyniósł drastyczny skok zachorowań i ponowny lockdown, co było prawdziwym testem dla polskiej branży IT. Rekordowe prognozy na październik – na poziomie 74,9 – zderzyły się z rzeczywistością i odczytem Barometru ITX na poziomie 68,8.

Tak duża pewność siebie managerów spółek technologicznych świadczyła o tym, iż polskie firmy czuły się mocne. Rynek nie zweryfikował tego zbyt boleśnie i wróciliśmy do “tylko” poziomów z września.

W listopadzie obawy managerów nie znalazły potwierdzenia w wynikach, które okazały się lepsze od oczekiwań – 51 proc. firm zwiększyło zatrudnienie w porównaniu z październikiem, a tylko 11 proc. dokonało redukcji.

Plany na grudzień wyglądały pozytywnie – aż 18 proc. deklarowało redukcje, ale 44 proc. zgłaszało wzrosty zatrudnienia. Ostatni miesiąc roku zamknął się odczytem na poziomie 59,7 pkt, co stanowiło zaledwie 0,4 pkt odchylenia od prognoz.

W badaniu łącznie wzięło udział ponad 200 osób na stanowiskach menedżerskich w polskich spółkach technologicznych.

Just Join IT co miesiąc przeprowadza badanie Barometr ITX na wybranych ankietowanych, którzy są decyzyjnymi osobami w polskich spółkach technologicznych. Są to wyłącznie menedżerowie z poziomu C-level z takich sektorów jak: software house, start-up, outsourcing i e-commerce.

Jak interpretować wskaźnik Barometru ITX
W Barometrze ITX wskaźnik większy niż 50,0 należy odczytywać pozytywnie, a rezultaty poniżej tego poziomu oznaczają dekoniunkturę lub recesję. Im dalej odczyt jest od poziomu 50,0, tym większe zmiany w branży na korzyść/niekorzyść. Końcowy wynik Barometru ITX obliczany jest jako średnia ważona z poszczególnych zmiennych (przychody, zatrudnienie, zamówienia, wynagrodzenia, bilable rate, ceny, wydatki na marketing). Ważne jest porównanie miesiąc do miesiąca, ponieważ pokazuje ono, jak zmienia się sytuacja.