Polskie firmy igrają z niebezpieczeństwem
Działanie co trzeciej polskiej firmy zostało w 2022 r. zakłócone w wyniku cyberataku – alarmuje VMware. Niestety wielu przedsiębiorców z infrastruktury krytycznej nie wierzy, że im taki atak grozi.

50 proc. pytanych polskich firm uważa, że nie potrzebuje lepszych narzędzi cyberbezpieczeństwa.
W latach 2020-22 liczba skutecznych naruszeń bezpieczeństwa w Polsce wzrosła o 20,1 proc. – według raportu Vmware. Największa intensyfikacja ataków nastąpiła w drugiej połowie zeszłego roku po wsparciu przez nasz kraj zaatakowanej Ukrainy.
Bezbronna infrastruktura krytyczna
Raport podaje niepokojące wiadomości z elektrowni, sieci energetycznych, wodociągów, rafinerii, rurociągów, systemu finansowego i edukacyjnego, sieci teleinformatycznych czy transportowych.
Co trzecia z nich (32 proc.) przyznaje, że w ostatnim roku poniosła szkodę w wyniku ataku hakerów. Mimo to zaledwie 39 proc. organizacji uważa cyberbezpieczeństwo za priorytetową kategorię. Ponad połowa (56 proc.) nie widzi też potrzeby ulepszeń i szkoleń w celu zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego, 50 proc. potrzebuje lepszych narzędzi w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale 50 proc. uznaje, że takowe potrzebne nie są.
„To podejście jest bardzo dalekie od odpowiedzialności. Mówimy o organizacjach, od których uzależnione jest sprawne funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki” – mówi Krzysztof Wójtowicz z ICsec.
Do czego zdolni są cyberprzestępcy, pokazał atak ransomware na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Stworzył duże zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej. Z powodu niebezpieczeństwa wycieku danych pacjentów i pracowników obiekt został czasowo odłączony od sieci.
Cel hakerów: żrąca ciecz w kranie
Na wyobraźnie decydentów w polskich firmach powinna też zadziałać historia zakładu uzdatniającego wodę na Florydzie. W 2021 r. zdigitalizowana aparatura obiektu została przejęta przez hakerów, którzy zwiększyli ilość wodorotlenku sodu w wodzie dostarczanej do domów. Ta substancja jest stosowana do kontrolowania kwasowości wody. Spożyta przez człowieka w dużej ilości może doprowadzić do śmierci w męczarniach. Szybka reakcja pracowników zakładu zapobiegła zmianie składu wody i tragedii.
Cyfryzacja to także nowe zagrożenia
Według badania 77 proc. podmiotów chce zwiększyć inwestycje w cyfryzację, z czego 33 proc. zamierza przeznaczyć na ten cel “znacząco więcej” nakładów. Zmienia się również tryb organizacji pracy – 85 proc. firm już teraz stosuje zdalny (31 proc.) albo hybrydowy (54 proc.).
„ W pakiecie z nowymi możliwościami dostajemy nowe zagrożenia. Miliony urządzeń podłączonych do sieci oznaczają miliony możliwości dla cyberprzestępców. Przejęcie przez nich kontroli nad urządzeniami zarządzającymi procesami w gazoporcie, elektrowni czy wodociągach, może uruchomić czarny scenariusz dla gospodarki i społeczeństwa” – ostrzega Krzysztof Wójtowicz z Icsec.
Upomina, że w procesie przechodzenia na pracę zdalną nie wolno zapominać o inwestycjach w urządzenia monitorujące sieć w czasie rzeczywistym.
Dyrektywa wprowadza nowe porządki
Operatorzy infrastruktury krytycznej, którzy dotychczas zwlekali z modernizacją swojej architektury bezpieczeństwa, będą musieli wziąć się do pracy. Od 16 stycznia weszła w życie dyrektywa NIS 2, która rozszerza definicje sektorów i podmiotów krytycznych objętych regulacjami cyberbezpieczeństwa. Obejmą one 11 sektorów: energia, transport, bankowość, infrastruktura rynku finansowego, zdrowie, woda pitna, ścieki, infrastruktura cyfrowa, administracja publiczna, przestrzeń kosmiczna i żywność.
Agencja UE ds. cyberbezpieczeństwa szacuje, że rocznie ataki przestępców w sieci na całym świecie geeeenerują straty ok. 5,5 bln euro. Za 2 lata ta suma może ulec podwojeniu.
———————————————————————–
39 proc. zbadanych podmiotów zbadanych przez VMware to firmy zatrudniające od 1 do 3 tys. osób, 27 proc. liczy sobie od 500-1000 pracowników. Pozostałe 35 proc. to duże podmioty, utrzymujące ponad 3000 etatów.
Podobne aktualności
Wyciekły plany rosyjskich cyberataków. Firma IT działa dla Kremla
Ustalono firmę informatyczną, która miała opracować narzędzia do ataków na Zachód.
Kanał sprzedaży napędza rynek cyberbezpieczeństwa
Przez resellerów i integratorów przechodzi ponad 90 proc. wydatków na rynku, który urósł o 16 proc. w ub.r. W 2023 r. spodziewane jest jednak spowolnienie.
Google, Fedora, Microsoft mają najbardziej dziurawe produkty
Badacze bezpieczeństwa sprawdzili, jakie oprogramowanie ma najwięcej exploitów.