Rzeszowska spółka Dronehub, dostarczająca drony dla przemysłu, rolnictwa, ochrony, transportu została oficjalnym partnerem IBM. Pozwoli jej to na dotarcie do klientów światowego koncernu i wykorzystanie serwerów IBM z oprogramowaniem sztucznej inteligencji. Ma to usprawnić zarządzanie danymi i ich przetwarzanie w operacjach z wykorzystaniem dronów.

Szef spółki Vadym Melnyk uważa według PAP, że w Polsce dla dronów przemysłowych do zdobycia jest ogromny rynek, ze względu na stosunkowo niskie nasycenie i przyjazne krajowe regulacje w ocenie prezesa.

Według danych podawanych Dronehub 92 proc. firm przemysłowych korzystających z bezzałogowych pojazdów uzyskuje zwrot z inwestycji.

Przytaczane są też dane z rankingu Drone Industry Insights, według których Polska jest najbardziej przyjaznym w Europie (i 2 na świecie) krajem dla firm specjalizujących się w dronach.

Spółka działa od 2015 r. Dostarcza rozwiązania drone-in-a-box dostosowane do autonomicznego lotu i misji w trybie 24/7/365. Zbudowała jako pierwsza na świecie stację dokującą z automatyczną wymianą baterii w dronie. Współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Obrony.

Dronehub uzyskała 6,9 mln zł grantu na projekt mobilnego systemu do wykonywania nalotów fotogrametrycznych z wykorzystaniem statków bezzałogowych.