W Polsce Nokia Networks koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań mobilnych i usług dla operatorów sieci komórkowych. Dużym klientem są PKP PLK, które korzystają z sieci GSM-R stworzonej przez Nokię.

Według danych Nokii firma zatrudnia w Polsce 3750 osób, tj. 3,5 raza więcej niż w 2007 r. W naszym kraju działa drugi pod względem wielkości oddział firmy w Europie. Dwa ośrodki badawcze – we Wrocławiu i Krakowie są filarem rozwoju strategii sieci mobilnych. Jest to także największa instytucja R&D w Polsce w sektorze ITC – wynika z prezentacji firmy.

Wrocławski ośrodek R&D Nokii jest według firmy trzeci pod względem wielkości w Europie. Pracuje m.in. nad transmisją 5G, zabezpieczeniami sieci i uzupełnieniem portfolio Nokii o produkty innych firm. Inżynierowie znad Odry współtworzą także standardy 3G i 4G. Średnio co roku zgłaszają 15 patentów.

Z kolei w Krakowie ponad 90 proc. inżynierów zajmuje się LTE i zastosowaniem tej techniki w służbach publicznych (policja, pogotowie ratunkowe itp.). Trwają także badania nad 5G, Internetem rzeczy i miniaturowymi stacjami bazowymi (small cell). Te obszary są powiązane – w sieciach 5G dane będą przesyłane z prędkością przekraczającą nawet 10 Gb/s, umożliwiąc połączenie wielu urządzeń. Pierwsze stacje komercyjne 5G mają zacząć działać około 2020 roku. W Krakowie tworzone jest także oprogramowanie do stacji bazowych. W tym ośrodku według Nokii powstało pierwsze w Polsce laboratorium LTE dla studentów.

– Z roku na rok ruch w sieciach bezprzewodowych podwaja się. Ten trend będzie wzrastał, a sieci bezprzewodowe będą przejmowały zadania dotychczas realizowane przez sieci kablowe – przewiduje Piotr Kaczmarek, prezes Nokii Networks w Polsce.