Polski rynek systemów ERP w 2023 r. był warty 391,84 mln dol. (ok. 1,6 mld zł) – według szacunku IDC z raportu „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2023 Vendor Shares”. W tym blisko jedną czwartą udziału, tj. 24,3 proc. ma Comarch (przed rokiem 23,6 proc.), co przekłada się na przychody 95,03 mln dol. w 2023 r. (75,84 mln dol. w 2022 r.)

Jak wskazuje raport, najważniejszymi czynnikami napędzającymi zmiany na rynku ERP w Polsce są:

  • zmiana podejścia firm do aplikacji: przedsiębiorstwa coraz chętniej zmieniają przestarzałe aplikacje on-premise na rozwiązania chmurowe,
  • zmiany w prawie, jak te związane z raportowaniem o ESG czy Krajowym Systemem e-Faktur, wpływają na działania i plany przedsiębiorstw.
  • generatywna sztuczna inteligencja – firmy muszą ją brać pod uwagę przy planowaniu przyszłości biznesu. Sztuczna inteligencja jest obecnie jednym z najchętniej podejmowanych tematów przez przedsiębiorców w kontekście rozwoju biznesu.
  • wzrost gospodarczy i ożywienie na rynku, związany głównie ze wzrostem PKB Polski, rozwój konsumpcji oraz nowe inwestycje. To ważne wskaźniki dla firm, które będą inwestować w rozwiązania informatyczne do zarządzania procesami, by zwiększyć efektywność i automatyzację.

Koszty wyzwaniem dla firm

Rynek ERP zmaga się jednak również z wyzwaniami, takimi jak rosnące koszty prowadzenia działalności (m.in. koszty pracy, energii). To z kolei wpływa na zdolności rozwojowe organizacji. Część z nich ze względu na koszty może chcieć pozostać przy użytkowaniu dotychczasowych aplikacji, zamiast inwestować w ich modernizację lub nowe produkty.

Jak jednak zauważa Edyta Kosowska, analityk rynku aplikacji biznesowych i Product Manager z IDC Europe: „Modernizacja lub wdrażanie nowych systemów ERP, zwłaszcza tych opartych na chmurze i technologiach automatyzacyjnych, może przynieść istotne usprawnienia w procesach biznesowych oraz zwiększyć zdolność firm do szybkiego reagowania na zmiany. Dlatego nie uważam, aby rosnące koszty operacyjne znacząco hamowały inwestycje w te rozwiązania. Przeciwnie, wiele organizacji nadal uznaje takie projekty za priorytetowe, ze względu na korzyści ekonomiczne, które mogą osiągnąć, a także lepszą dostępność czy stabilność aplikacji” – mówi ekspertka.

Comarch według raportu IDC jest liderem polskiego rynku w sprzedaży rozwiązań ERP dla małych firm (52,7 proc. udziału) i średnich (26,8 proc.). Według krakowskiej spólki w systemy ERP inwestują zarówno duże organizacje produkcyjne, handlowe i logistyczne, jak też sieci restauracji, banki, sklepy internetowe i przedsiębiorstwa budowlane.