Zmiany w rozliczaniu PIT, jak np. obniżenie podatku z 17 proc. na 12 proc., przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się z dzieckiem dla samotnych rodziców, czy rezygnacja z ulgi dla klasy średniej oceniamy jako pozytywny krok w kierunku wypracowania sprawnego i sprawiedliwego systemu podatkowego” – komentuje Konrad Weiske, wiceprezes SoDA, zmiany dotyczące Polskiego Ładu zapowiedziane przez resort finansów.

Wśród nowości ogłoszonych w końcu marca br. jest m.in. obniżenie PIT z 17 proc. do 12 proc., likwidacja ulgi dla klasy średniej i odliczenie składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej (na podatku liniowym limit wyniesie 8,7 tys. zł – pomniejszenie dochodu, na ryczałcie – 50 proc. zapłaconych składek – pomniejszenie przychodu, a na karcie – 19 proc. zapłaconej składki – pomniejszenie podatku).

W kwietniu br. zapowiedziano do tego możliwość powrotu przedsiębiorców z ryczałtu albo liniówki na rozliczenie wg skali.

Resort spełnił kluczowy postulat branży ICT

SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT), Stowarzyszenie ITCorner i Stowarzyszenie Klaster ICT Pomorze Zachodnie na początku kwietnia w ramach konsultacji wysłały do resortu finansów opinię nt. nowelizacji zaproponowanej w marcu br.

Jak zauważa wiceprezes, ministerstwo spełniło najważniejszy postulat branży ICT, umożliwiając zmianę formy opodatkowania dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo lub ryczałtem, jeśli okazałoby się, że bardziej korzystne jest dla nich opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ryczałtowcy będą mogli dokonać zmiany na skalę podatkową już w trakcie roku, między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 r. (wówczas zapłacą PIT za zasadach ogólnych za pół roku podatkowego), a przedsiębiorcy obecnie rozliczający się liniowo – po zakończeniu roku (do 30 kwietnia 2023 r.). Nie ma natomiast opcji przejścia ze skali na ryczałt albo liniówkę.

SoDA podoba się też odstąpienie od obowiązku składania pisemnych oświadczeń i wniosków dotyczących tzw. kwoty wolnej od podatku oraz zapowiedziane wypracowanie jednolitego formularza PIT-2, który będzie zawierał zestaw możliwych deklaracji i oświadczeń.

Potrzebnych jest więcej zmian

Branża oczekuje jednak dalszych zmian w prawie podatkowym – podkreśla Konrad Weiske.

Jak wyjaśnia wiceszef SoDA, doprecyzowania wymagają przepisy m.in. w zakresie pozostałych możliwości zmiany formy opodatkowania (nie tylko na skalę podatkową), estońskiego CIT-u oraz ulg z tytułu prowadzenia prac badawczych i rozwojowych (obecnie pomijają usługi, a tym samym polskich przedsiębiorców tworzących oprogramowanie).

Wiceprezes deklaruje również gotowość branży do rozmów z resortem finansów.