KAS nie przeprowadzi prewencyjnych kontroli przedsiębiorców w związku z Polskim Ładem – poinformowała „Rzeczpospolita”, powołując się na ministra finansów.

O taką możliwość apelowała do resortu Federacja Przedsiębiorców Polskich. Przekonywała, że prewencyjne kontrole – na wniosek przedsiębiorcy – są konieczne z powodu największych od 30 lat zmian podatkowych, jakie wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

FPP chciała, by takie audyty kończyły się jedynie wytycznymi dla firm, co należy zmienić lub poprawić, a nie karami. Zdaniem organizacji znacznie ułatwiłoby to prawidłowe stosowanie przepisów Polskiego Ładu i rozwiało wątpliwości z ich interpretacją.

„Tylko kontrole prewencyjne zapewnią przedsiębiorcom bezpieczeństwo prawne i fiskalne oraz uchronią obie strony przez destrukcyjnymi, wieloletnimi procesami sądowymi” – twierdziła organizacja przedsiębiorców.

MF: za duże koszty, za dużo ludzi

Ministerstwo Finansów jasno dało jednak do zrozumienia, że nie ma zamiaru spełniać takich postulatów. Uzasadnia, że wprowadzenie kontroli prewencyjnych znacznie zwiększyłoby koszty skarbówki i zmusiło do zaangażowania większej liczby urzędników – wynika z informacji „Rz”. Ponadto szef resortu przypomniał, że przedsiębiorcy w razie wątpliwości mogą wystąpić o indywidualną interpretację podatkową i pełni ona rolę kontroli prewencyjnych.

Przepisy podatkowe Polskiego Ładu, obejmujące zmiany w 26 ustawach, wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Ich ostateczny kształt uchwalono w listopadzie br. Odrzucono propozycje, by przesunąć wprowadzenie Polskiego Ładu o rok, co dałoby przedsiębiorcom więcej czasu na zapoznanie się zmianami i przygotowanie do nich.