Polski Ład: skarbówka odmawia prewencyjnych kontroli
Resort finansów jasno stawia sprawę.

Przedsiębiorcy nie mogą liczyć na pomoc KAS w postaci kontroli zakończonych jedynie wytycznymi.
KAS nie przeprowadzi prewencyjnych kontroli przedsiębiorców w związku z Polskim Ładem – poinformowała „Rzeczpospolita”, powołując się na ministra finansów.
O taką możliwość apelowała do resortu Federacja Przedsiębiorców Polskich. Przekonywała, że prewencyjne kontrole – na wniosek przedsiębiorcy – są konieczne z powodu największych od 30 lat zmian podatkowych, jakie wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.
FPP chciała, by takie audyty kończyły się jedynie wytycznymi dla firm, co należy zmienić lub poprawić, a nie karami. Zdaniem organizacji znacznie ułatwiłoby to prawidłowe stosowanie przepisów Polskiego Ładu i rozwiało wątpliwości z ich interpretacją.
„Tylko kontrole prewencyjne zapewnią przedsiębiorcom bezpieczeństwo prawne i fiskalne oraz uchronią obie strony przez destrukcyjnymi, wieloletnimi procesami sądowymi” – twierdziła organizacja przedsiębiorców.
MF: za duże koszty, za dużo ludzi
Ministerstwo Finansów jasno dało jednak do zrozumienia, że nie ma zamiaru spełniać takich postulatów. Uzasadnia, że wprowadzenie kontroli prewencyjnych znacznie zwiększyłoby koszty skarbówki i zmusiło do zaangażowania większej liczby urzędników – wynika z informacji „Rz”. Ponadto szef resortu przypomniał, że przedsiębiorcy w razie wątpliwości mogą wystąpić o indywidualną interpretację podatkową i pełni ona rolę kontroli prewencyjnych.
Przepisy podatkowe Polskiego Ładu, obejmujące zmiany w 26 ustawach, wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Ich ostateczny kształt uchwalono w listopadzie br. Odrzucono propozycje, by przesunąć wprowadzenie Polskiego Ładu o rok, co dałoby przedsiębiorcom więcej czasu na zapoznanie się zmianami i przygotowanie do nich.
Podobne aktualności
FPP: aukcja 5G może być niezgodna z prawem
UKE uzyska nieuzasadnione prawo do wykluczania dostawców z dostarczania sprzętu do budowy 5G – ostrzega FPP.
Dotkliwe straty polskich firm na zamówieniach publicznych
Waloryzacja umów nie rekompensuje rosnących kosztów. Firmom grożą masowe upadłości – alarmuje organizacja przedsiębiorców.