Polski Ład ma też swoje jasne strony. Należy do nich obniżenie od 1 stycznia 2022 r. stawek ryczałtu z 15 do 12 proc. dla specjalistów na działalności gospodarczej, świadczących usługi informatyczne.

Co więcej, usługi ICT, które nie są wyliczone w ustawie o ryczałcie (art. 12 ust. 1 pkt 2b), np. testy manualne, mogą być objęte stawką 8,5 proc.

Co najmniej 10 proc. więcej na ryczałcie

Z wyliczeń Banqup wynika, że przy zarobkach w wysokości 120 tys. zł rocznie najbardziej atrakcyjne pozostaje rozliczanie się na zasadach ogólnych. Ryczałt zdecydowanie opłaca się zarabiającym więcej, a dzięki zmianie formy opodatkowania z liniowego na ryczałtowe, wynagrodzenie wzrośnie o co najmniej 10 proc.

Przykładowo specjalista IT, który rocznie zarabia 180 tys. zł brutto i ma 12 tys. zł kosztów, rozliczając się liniowo zapłaciłby ponad 29 tys. zł podatku.

Gdy wybierze ryczałt, odda fiskusowi niecałe 20 tys. zł. Jeśli rocznie wystawia faktury na kwotę 240 tys. zł i ma 24 tys. zł kosztów, to liniowo będzie miał 38 tys. zł podatku. Na ryczałcie – 27 tys. zł.

Dodatkowo w porównaniu z rozliczeniem liniowym ryczałtowcy mają o tyle lżej, że mogą skorzystać z kwoty wolnej (30 tys. zł rocznie).

Znajdują się też na uprzywilejowanej pozycji jeśli chodzi o wysokość składki zdrowotnej, ponieważ nie płacą jej od rzeczywistych zarobków. Tymczasem na skali jest to 9 proc. od dochodu, a dla rozliczających się liniowo 4,9 proc..

Dla przypomnienia są trzy progi przychodu rocznego ryczałtowców (do 60 tys. zł, 60 tys. zł do 300 tys. oraz powyżej 300 tys. zł) i dla każdego z nich składkę na NFZ ustala się w odniesieniu do średniego rocznego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Odpowiednio w tych trzech przedziałach składka wyniesie w sumie ok. 3,8 tys. zł, 6,4 tys. zł lub 11,5 tys. zł rocznie.

Czyli np. danina na NFZ przy rocznych dochodach na ryczałcie do 300 tys. zł wynosi niecałe 6,4 tys. zł. Rozliczając się podatkiem liniowym, taką składkę płaci się już przy dochodach ok. 133 tys. zł (przy 300 tys. zł wyniosłaby ona 14,7 tys. zł na rok).

Minusem na ryczałcie jest oczywiście brak możliwości uwzględniania kosztów działalności i ulg podatkowych.

Kluczowe są koszty

Mimo, że stawki podatku w wypadku ryczałtu są generalnie niższe niż w skali podatkowej i podatku liniowym, to brak możliwości odliczania kosztów i korzystania z ulg (np. IP-Box) powoduje, że nie jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Są to rzeczy kluczowe do oceny opłacalności różnych form działalności na JDG.

Do 25 proc. kosztów opłaca się ryczałt
Ryczałt jest opłacalny dla przedsiębiorcy, gdy koszty jego działalności nie przekraczają 25 proc. przychodu – twierdzi Krzysztof Pulkiewicz z Banqup.

Koszty samozatrudnionego programisty są zazwyczaj relatywnie niskie. To przede wszystkim sprzęt, na którym pracuje, ale jest to wydatek jednorazowy (raczej nie ponoszony co miesiąc). Dodatkowo kosztami mogą być również:

  • wynajem biura czy miejsca w przestrzeni co-workingowej,
  • opłaty za prowadzenie konta firmowego,
  • opłaty za usługi księgowe,
  • wyjazdy służbowe,
  • podnoszenie kwalifikacji (kursy, szkolenia, fachowa literatura), promocja firmy.
  • promocja firmy

Zgodnie z danymi No Fluff Jobs, na koniec 2021 r. w Polsce zarejestrowanych mogło być ok. 125 tys. samozatrudnionych specjalistów IT.

Juniorzy wolą etat

Należy pamiętać, że specjaliści IT to bardzo pojemne określenie. Zarobki powyżej 10 tys. netto miesięcznie mają raczej doświadczeni programiści. Aż 20 proc. pracowników IT w Polsce to juniorzy, którzy mogą liczyć na mniejszą pensję – choć z wielkimi możliwościami na horyzoncie. Większość korporacji IT, z którymi współpracujemy jako szkoła programowania, zatrudnia juniorów na umowę o pracę. Dla nich samozatrudnienie jest mniej korzystną i popularną opcją” – komentuje Olga Zelent, country manager w szkole programowania Codecool w Polsce.

Trzeba porównać inne opcje

Oczywiście warto też oprócz zarobków na ryczałcie i podatku liniowym porównać inne możliwe do wyboru przez specjalistę IT opcje rozliczeń B2B i opodatkowania, co pozwoli lepiej ocenić finansową atrakcyjność każdej z nich, jak i ewentualne ryzyka.

Ważna jest odpowiednia klasyfikacja usług

W przypadku ryczałtu specjaliści ICT powinni też zwrócić uwagę na odpowiednią klasyfikację świadczonych usług wg PKWiU i tym samym przypisania im określonej stawki podatku – o czym pisaliśmy tutaj.

Warto zwrócić się w tym celu z zapytaniem do GUS (Urząd Statystyczny w Łodzi). Nie wszystkie usługi na ryczałcie od nowego roku obejmuje bowiem 12-procentowa stawka. Np. dla przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1) jest to 15 proc.