Od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system ulg podatkowych – działających równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego – zapowiedziało Ministerstwo Finansów, nawiązując do ogłoszonego przed tygodniem Polskiego Ładu.

Ulgi mają pomóc inwestycjom

Minister Tadeusz Kościński przekonuje, że celem zmian jest wzrost innowacji i wsparcie inwestycji.

Potrzebujemy produkcji przemysłowej w zasięgu ręki oraz niezawodnego łańcucha dostaw i silnego zaplecza. Chcemy stworzyć dobre warunki do realokacji produkcji z innych części świataProponowane ulgi zwiększą atrakcyjność Polski jako miejsca do inwestowania i przenoszenia produkcji. Wyrównają też szanse Polski w walce o inwestycje ze strony wielkich globalnych graczy” – twierdzi minister Kościński.

Ulgi dla przedsiębiorców proponowane w ramach Polskiego Ładu:

·       Ulga na prototyp – jak to określa resort „wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji”

·       Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników – ma ułatwić przedsiębiorcom konkurowanie o specjalistów

·       Ulga na robotyzację

·       Możliwość jednoczesnego korzystania z ulgi B+R oraz ulgi IP Box

„Wszystkie te rozwiązania będą działać równolegle do siebie i wzajemnie wzmacniać swoje działanie – twierdzi wiceminister Jan Sarnowski. – „Chcemy, aby każde stadium ulokowanego w Polsce procesu produkcyjnego wiązało się z podatkowymi ułatwieniami” – dodaje.

Przepisy szykowane na styczeń 2022 r.

Jak zapewnia ministerstwo, zdecydowana większość przepisów jest już gotowa i od przyszłego tygodnia będzie konsultowana z przedsiębiorcami. Celem jest wejście w życie zmian w styczniu 2022 r.  

Oto zasady (na razie nadal dość ogólne) dotyczące ulg zapowiedzianych w Polskim Ładzie:

Ulga B+R i IP Box jednocześnie

Ze znanych już ulg na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz IP Box od stycznia 2022 r. firmy będą mogły korzystać z nich równocześnie, w ramach tego samego procesu produkcyjnego.

Do tej pory przedsiębiorca komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP Box, nie miał możliwości korzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R.

Ulga na prototyp

Z ulgi na prototyp będzie mogła skorzystać każda firma, która opracuje nowy produkt, tj. taki którego dotąd nie ma na rynku.

Firmy zyskają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30 proc. wydatków poniesionych na jego wytworzenie (nie więcej niż 10 proc. dochodu). Powstanie lista wydatków uprawniających do ulgi.

Ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację przemysłową jest przeznaczona dla firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych.

Propozycja czerpie z doświadczeń włoskich. Polega na możliwości odliczenia od dochodu dodatkowych 50 proc. kosztów zakupu robota, a także wydatków na jego instalację, zakup oprogramowania i przeszkolenie pracowników. Każda złotówka wydana na robotyzację produkcji, będzie mogła zostać zaliczona w 150 proc. do kosztów uzyskania przychodu.

Z ulgi skorzysta firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego, tj. maszynę naśladującą ruch ręki człowieka, wykonującą ruch w kilku osiach, programowaną – informuje resort.

Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników

Do ulgi będą miały prawo firmy, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową i zatrudniają pracowników do jej wykonywania.

Przedsiębiorcy, którzy uzyskają ulgę na wsparcie innowacyjnych pracowników i są płatnikami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy, potrącane od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników.

Ulga będzie powiązana z kosztem zatrudnienia, więc działać ma niezależnie od tego, czy przedsiębiorca uzyskuje aktualnie dochód do opodatkowania – według zapowiedzi.