W zapowiedziach zmian Polskiego Ładu dotyczących przedsiębiorców i pracowników nie brakuje niedomówień, jednak kierunek (którego zresztą nie kryją rządzący) jest wyraźny: mniejsze obciążenia będą ponosili najmniej zarabiający, a większe ci którzy wypracowali nieco wyższe dochody.

9 proc. składki zdrowotnej

Dla przedsiębiorców najważniejsza zmiana dotyczy składki zdrowotnej. Według zapowiedzi rząd kończy ze ściąganiem ryczałtowej daniny.

Składka będzie stanowić 9 proc. dochodu (tak jak na umowie o pracę). Czyli więcej niż obecnie (381,81 zł) płaciliby już przedsiębiorcy zarabiający od 4,4 tys. zł brutto w górę.

Nie jest jasne, jaka będzie danina na NFZ od tych, co osiągają bardzo niskie dochody lub pokazują stratę. Jest możliwe, że określona minimalna kwota ryczałtu pozostałaby także dla działalności, które poniosły stratę.

Co istotne, składki zdrowotnej nie będzie można już odliczyć w PIT, co oznacza w uproszczeniu podwyższenie podatku o 7,75 proc.

Według Grant Thornton oznacza to realny wzrost stopy opodatkowania dochodów z działalności o blisko 9 proc.

Kwota wolna 30 tys. zł

Kwota wolna od podatku sięgnie 30 tys. zł rocznie od 2022 r. Nie powiedziano wyraźnie, że obejmie ona także działalność gospodarczą. Eksperci przyjmują, że tak będzie. Większe są jednak wątpliwości co do tego, czy nowa kwota wolna dotyczy także podatku liniowego.

Zakłada się także, że podatek liniowy zostanie utrzymany na dotychczasowych zasadach.

Według obliczeń Grant Thornton po zmianach na plus w porównaniu z obecnymi regulacjami dotyczącymi podatków i składek wyjdą przedsiębiorcy, zarabiający do ok. 6 tys. zł miesięcznie.

Np. przy wynagrodzeniu z działalności w wysokości 6 tys. zł (bez VAT) przedsiębiorca zyska miesięcznie 77 zł (czyli 924 zł rocznie), a zarabiając 5 tys. zł – 168 zł (ok. 2 tys. zł rocznie).

Stracą przedsiębiorcy o wyższych dochodach. Ale już przy stawce 10 tys. zł przedsiębiorcy będą do tyłu 282 zł miesięcznie (3385 zł rocznie).

Zarobki osób prowadzących działalność gospodarczą przed i po zmianach zapowiedzianych w Polskim Ładzie

Wynagrodzenie brutto zł (miesięcznie bez VAT)Wynagrodzenie zł „na rękę” obecnieWynagrodzenie zł „na rękę” po zmianachRóżnica zł
400023642731367
500031743341167
60003984406177
200001532414141-1183
Źródło: Grant Thornton, Twitter

To jednakże nieoficjalne kalkulacje, w których uwzględniono zmianę kwoty wolnej i składki zdrowotnej oraz przyjęto zachowanie obecnych zasad podatku liniowego.

Wicepremier: modyfikacje już wkrótce

Z drugiej strony, nie wiadomo na dziś co się ostanie z tych planów. Wicepremier Gowin już zapowiedział rozwiązania, które mają zmniejszyć wzrost danin dla przedsiębiorców. Mają ujrzeć światło dzienne już za kilka dni.

Rozważane jest m.in. wprowadzenie rocznego limitu składek na ubezpieczenie zdrowotne (co ograniczyłoby opłaty dla najlepiej zarabiajacych) i podwyższenie limitu kosztów uzyskania przychodów.

Nowe ulgi w CIT

W CIT zapowiedziano (nie podając szczegółów), m.in. nową ulgę na robotyzację, rozszerzenie zakresu ulgi IP-Box, a tzw. estoński CIT ma być dostępny dla większej liczby firm.

Drugi próg podatku dochodowego (32 proc.) zostanie podniesiony z 85 tys. zł do 120 tys. zł. To pierwsza taka zmiana od 12 lat.

Oszczędności na etacie

Dla pracowników na etacie realne stawki podatkowe wyniosą 24,75 proc. (I próg) i 39,75 proc. (II próg) – podliczył Grant Thornton.

Zyskają mniej zarabiający. Np. oszczędność dla osoby na etacie, zarabiającej 4 tys. zł brutto, wyniesie 114 zł miesięcznie.

Źródło: PIS, Twitter

„Propozycje dotyczące zmian wysokości składki zdrowotnej, która będzie płacona od całości zarobków, niezależnie od tego czy ktoś prowadzi firmę, czy jest na umowie o pracę, oznaczają de facto wzrost podatków dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Więcej zapłacą osoby lepiej zarabiające czyli specjaliści, eksperci. A Polska właśnie teraz potrzebuje jeszcze większej przedsiębiorczości, innowacyjności, rozwoju kapitału intelektualnego i ludzkiego. Potrzebuje inżynierów, informatyków, naukowców, programistów, lekarzy itp. Nie możemy sami podkopywać sobie podstaw rozwoju wypychając tych fachowców do pracy za granicę, gdzie wynagrodzenia na rękę okażą się dla nich korzystniejsze” – komentuje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Więcej informacji o Polskim Ładzie można znaleźć tutaj.