Sejm przyjął Polski Ład. Pakiet zmian liczący blisko 700 str. wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Większość posłów nie zgodziła się na przełożenie nowelizacji o rok, do początku 2023 r. Teraz pakiet czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Składka na NFZ w górę

Zasadniczą nowością jest naliczanie składki zdrowotnej od dochodu także w działalności gospodarczej i skasowanie możliwości odliczenia daniny.

Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej zapłacą 9 proc. składki od dochodu, a na podatku liniowym 4,9 proc.

Kwotę wolną od podatku podniesiono natomiast do 30 tys. zł, a drugi próg podatkowy (32 proc.) z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł.

Ulga dla klasy średniej

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych oraz osoby na etacie, zarabiające od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie (ponad 11 tys. zł miesięcznie) dostaną „ulgę dla klasy średniej”. Do jej wyliczenia posłuży skomplikowany algorytm.

Minimalny podatek dochodowy

Spółki, które będą miały udział dochodu w przychodach podatkowych nie większy niż 1 proc., lub nawet wykazały stratę, zapłacą podatek 10 proc. od podstawy 4 proc. przychodów innych niż kapitałowe oraz od tzw. nadmiarowych płatności biernych, do podmiotów powiązanych z grupy kapitałowej. Tym samym mogą zostać dociążone przedsiębiorstwa, gdzie dochody są stosunkowo niskie wobec przychodów ze względu na specyfikę działalności – jak dystrybucja IT czy retail, jak i firmy, które mają problemy i przez to nie generują zysków.

Niższa danina na ryczałcie dla fachowców IT

Jest też dobra wiadomość dla specjalistów IT, rozliczających podatek ryczałtem. Jego stawkę zmniejszono z 15 proc. do 12 proc. m.in. od usług związanych z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie oprogramowania i sprzętu komputerowego, zarządzaniem siecią i systemami IT i instalacją oprogramowania.

Eksperci wskazywali jednak na ryzyko dla firm związane z tą obniżką – pracownicy mogą rozważyć świadczenie usług dla innego pracodawcy niż dotychczas.

Na ryczałcie stawki składki zdrowotnej będą następujące: przy dochodach do 60 tys. zł – 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od 60 do 300 tys. zł – 9 proc. od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ponad 300 tys. zł – 9 proc. od 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Co nowy ład oznacza dla branży
O tym jakie problemy może spowodować Polski Ład, i jakie rozwiązania są lub byłyby korzystne, organizacje IT opisały w opinii do projektu Polskiego Ładu.

Ministerstwo Finansów: „historyczna obniżka podatków”

Ministerstwo Finansów przekonuje, że Polski Ład stworzy „nowoczesny, sprawiedliwy i konkurencyjny system podatkowy w Polsce”.

Resort ogłosił, że „Polski Ład to historyczna obniżka podatków”.

Dzięki niemu w portfelach Polaków zostanie ok. 17 mld zł rocznie, a niższe podatki zapłaci niemal 70 proc. podatników (17,5 mln) – utrzymuje ministerstwo. Natomiast prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT. Mają skorzystać też lepiej zarabiający – 32 proc. podatek po podniesieniu progu ma płacić o połowę mniej osób niż dotychczas.

Resort podaje przykłady korzyści na etacie: osoba z 3 tys. zł brutto wynagrodzenia (2203 zł netto) zyska ok. 1840 zł w ciągu roku, a zarabiająca 5 tys. zł brutto (3613 zł netto), zyska ok. 560 zł. Osoba na własnej działalności (w przykładzie jest ślusarz) z dochodem 4 tys. zł brutto (2480 zł netto), zaoszczędzi rocznie ok. 2 tys. zł. – informuje ministerstwo.

„Podatek od wielkich koncernów”

Minimalny podatek dochodowy nazywa „podatkiem od wielkich koncernów”. Jak zapewnia, nie obciąży on polskiego małego i średniego biznesu.

„Zapłaci go najwyżej kilka procent firm – największe korporacje, które nie płacą w Polsce podatku CIT i nie wynika to z dużych inwestycji, korzystania z ulg podatkowych czy sytuacji kryzysowej, ale z unikania opodatkowania i agresywnej inżynierii podatkowej” – komunikuje resort.

Polski Ład zwiększy koszty i pogorszy warunki funkcjonowania firm

„Brakuje słów, aby wyrazić oburzenie dla vacatio legis, które wyniesie ok 5-6 tygodni” – komentuje Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan.

Polski Ład jest według niego „pełen błędów, skomplikowanych i niezrozumiałych przepisów”, a zmiany pogorszą warunki działania firm i zwiększą koszty ich działania. „Są największą w historii podwyżką podatków” – twierdzi ekspert. Uchwalono je „w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców” – dodaje.

„Polski Ład, w kształcie w jakim został uchwalony, wprowadzi niezliczone problemy związane z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych. Firmy zostały zmuszone ponieść bardzo wysokie koszty przygotowania się do nowych zasad rozliczeń, przy jednoczesnym ryzyku, że nawet dokładając wszelkich starań, nie zawsze będzie to wykonalne– uważa ekspert Lewiatana.

Jego zdaniem nowe przepisy przez kolejne miesiące albo lata, będą przedmiotem objaśnień wydawanych przez Ministra Finansów i sporów podatników z organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Spodziewa się wkrótce kolejnych nowelizacji naprędce przyjętych przepisów (co zresztą może wywołać jeszcze więcej zamieszania).

Będzie infolinia dla przedsiębiorców

Ze względu na masę nowości resort finansów obiecuje uruchomienie infolinii dla przedsiębiorców, która ma pomóc w połapaniu się w zmianach.