Według danych zgromadzonych przez Stack Overflow w Europie Środkowo-Wschodniej jest ogółem milion programistów. Z tego 250 tys. pracuje w Polsce.

Najwięcej z nich mieszka w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Pozycja stolicy nie jest jednak u nas tak dominująca jak w innych krajach. Skupia się w niej 29 proc. polskiej społeczności deweloperów, czyli 74 tys. osób. W Krakowie pracuje 32,5 tys. osób (czyli 13 proc.), we Wrocławiu 24,3 tys. (niecałe 10 proc.), w Katowicach 24,2 tys., a w Poznaniu 22,4 tys. Dla porównania w Rydze, stolicy Łotwy, pracuje 93 proc. wszystkich programistów z tego państwa.

Na drugim miejscu pod względem ilości aktywnych zawodowo programistów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej znajduje się Ukraina – 166 tys. osób. Trzecie miejsce zajmuje Rumunia (118 tys.), czwarte należy do Czech (100 tys.).

W Polsce jest jednak zdecydowania mniej niż w innych państwach twórców oprogramowania w przeliczeniu na sto pracujących osób. Współczynnik ten wynosi u nas 1,4, przy średniej dla całego regionu 1,3. W znacznie mniejszej od naszego kraju Słowacji jest to 3,7. Szacunki mówią, że na polskim rynku pracy brakuje obecnie około 50 tys. programistów.