Polska okazała się numerem 1 w rankingu konkurencyjności sektora IT, obejmującym 23 kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz Kaukazu.

Ogólny wynik naszego kraju to 61,40, o ponad trzy punkty więcej od słynącej z cyfryzacji Estonii (58,13) – podaje raport Emerging Europe.

Warto natomiast zauważyć, że niektóre kraje oceniono wyżej niż Polskę w konkretnych aspektach. Np. Węgry i Serbia wyprzedziły nasz kraj w rankingu talentów (dostępność i wynagrodzenia fachowców), a Estonia, Litwa, Czechy, Słowenia i Łotwa wypadają lepiej pod względem klimatu biznesowego.

Indeks konkurencyjności IT w krajach Europy Środkowej i Wschodniej

„Źródło: raport The IT Landscape: The Future of IT in Emerging Europe”

Ranking pokazuje najlepsze lokalizacje dla IT

„Inwestorzy i nabywcy usług IT regularnie kontaktują się z nami, aby pomóc im w wyborze najlepszej lokalizacji do pracy lub przeprowadzki” – wyjaśnia Andrew Wrobel, partner założyciel Emerging Europe.

Jak twierdzi, raport „Krajobraz IT: przyszłość IT w wschodzącej Europie” ma ułatwić międzynarodowym inwestorom i nabywcom usług IT poznanie rynku w poszczególnych krajach.

Analiza jest również skierowana do rządów w regionie, ponieważ wszyscy postrzegają branżę IT jako siłę napędową swoich gospodarek. „Wierzymy, że pomoże im to lepiej zrozumieć, co należy zrobić, aby jeszcze bardziej wzmocnić sektor” – dodaje założyciel organizacji.

440 tys. fachowców IT

W sumie łączna liczba specjalistów IT zatrudnionych w 23 krajach wyniosła 1,99 mln i ma osiągnąć 2,09 mln do końca 2021 r.

W Polsce jest najwięcej fachowców IT w tym zestawieniu – doliczono się ich 440,5 tys. w 2019 r. (ale panuje też duża konkurencja o talenty). Dalej plasuje się Ukraina z 289,2 tys. fachowcami.

Według danych za 2019 r. przeciętne wynagrodzenie dla fachowca IT w 23 badanych krajach wyniosło 1583 euro (ok. 7,2 tys. zł). Najlepiej płacili na Słowenii, a najsłabiej w Gruzji.

Dane pochodzą z raportu „The IT Landscape: The Future of IT in Emerging Europe”.