Polska znalazła się na 1 miejscu w rankingu National Cyber Security Index, który mierzy poziom cyberbezpieczeństwa kraju. Poinformowały o tym na na LinkedIn Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

Nasz kraj uzyskał w indeksie NCSI 90,83 pkt. na 100. Wyprzedził Australię (87,50) i Estonię (85,83). Lista obejmuje 32 kraje z różnych stron świata.

National Cyber Security Index mierzy gotowość krajów do zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym i zarządzania incydentami. To także baza danych zawierająca publicznie dostępne materiały dowodowe i narzędzie budowania potencjału krajowego cyberbezpieczeństwa. Projektem NCSI zarządza estońska e-Governance Academy Foundation.

Skąd taki wynik

NCSI koncentruje się na mierzalnych aspektach cyberbezpieczeństwa wdrażanych przez władze centralne. Jest to obowiązujące ustawodawstwo – akty prawne, rozporządzenia, zarządzenia itp., powstałe jednostki – istniejące organizacje, wydziały itp., formy współpracy – komitety, grupy robocze itp. oraz na wynikach – polityki, ćwiczenia, technologie, strony internetowe, programy itp.

Ocena krajów opiera się na publicznie dostępnych materiałach: akty prawne, dokumenty urzędowe, oficjalne strony internetowe.

NCSI podaje, że wskaźniki zostały opracowane zgodnie z krajowymi ramami bezpieczeństwa cybernetycznego. Jako podstawowe zagrożenia wymieniono: odmowa e-usług (DoS), naruszenie integralności danych oraz naruszenie poufności danych.

Aby zarządzać tymi zagrożeniami, kraj musi posiadać odpowiednie zdolności w zakresie strategicznego, zapobiegawczego i szybkiego reagowania na cyberbezpieczeństwo.

Słabiej z rozwojem cyfrowym

Nasz kraj słabiej wypada natomiast pod względem poziomu rozwoju cyfrowego (Digital Development Level). Oblicza się go na podstawie wskaźnika rozwoju e-administracji oraz gotowości do pracy w sieci (NRI). DDL to średni wynik procentowy, liczony od maksymalnej wartości obu wskaźników. Polski wynik wyniósł 72,29/100 pkt.