Polska firma zbliża się do lidera krajowego rynku ERP
"Polski rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw ma nadal duże możliwości rozwoju" - komentuje ekspert.
Ostatnio spowolnienie gospodarcze doprowadziło do wydłużenia cykli sprzedaży ERP-ów.
Całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce w 2022 r. wynosiła 321,67 mln dol., co stanowi spadek o 3,6 proc. w porównaniu z 2021 rokiem – według szacunku IDC. W przeliczeniu na PLN po średnim kursie NBP za 2022 r. krajowy rynek ERP-ów w ub.r. był warty 1,435 mld zł.
Ocenia się, że spadek w ub.r. jest spowodowany przede wszystkim wahaniami kursów walut związanymi z wojną w Ukrainie. W raporcie czytamy, że „pomimo różnych napięć, rynek pozostaje silny, napędzany stosunkowo pozytywnym stanem gospodarki – PKB Polski wzrósł o 5,1 proc. w 2022 r. – oraz licznymi inicjatywami transformacji cyfrowej polskich organizacji”.
„Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych polski rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw ma nadal duże możliwości rozwoju” – komentuje Edyta Kosowska, Product Manager IDC Europe.
„W czasach niepewności, organizacje na nowo weryfikują efektywność swoich procesów biznesowych i częściej decydują sie na ich cyfryzację. To co jest obecnie najbardziej poszukiwane to rozwiązania zapewniające stabilność, bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, jednocześnie umożliwiające elastyczne działania i dynamiczne dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości” – dodaje.
Polski dostawca zbliża się do lidera
W 2022 r. według IDC największy udział w polskim rynku ERP pod względem przychodów miał SAP (28,3 proc.), który od lat jest nr 1. Zbliża się do niego Comarch, który miał 23,6 proc. udziału (75,8 mld dol.), o 1,1 pkt więcej niż w 2021 r.
Pozostali najwięksi gracze są sporo w tyle za czołową dwójką (mają udziały poniżej 10 proc.).
Co istotne, Comarch utrzymał w 2022 r. dominującą pozycję na polskim rynku ERP-ów w segmencie małych firm, zdobywając 52,4 proc. udziału.
Dlaczego polski rynek ERP będzie rosnąć
Autorzy raportu IDC wśród głównych czynników wpływających na polski rynek systemów ERP wymieniają transformację cyfrową, rozwój systemów ERP (obecnie firmy koncentrują się na zakupie oprogramowania chmurowego), nadchodzący od 1 lipca 2024 r. obowiązek raportowania do Krajowego Systemu e-Faktur (konieczność dostosowania do regulacji dla firm może być okazją do wprowadzenia zmian), niedobór wykwalifikowanych pracowników w niektórych obszarach (firmy chętniej inwestują w rozwiązania IT zwiększające efektywność), rozwój generatywnej sztucznej inteligencji (oczekuje się, że w przyszłości będzie on miał znaczący wpływ na rynek ERP).
Niepewność wydłuża cykle sprzedaży
Jednocześnie obserwuje się zewnętrzne czynniki, wpływające na popyt na oprogramowanie, takie jak niepewność gospodarcza i spadek wzrostu PKB w Polsce w 2023 r. Może to spowodować konieczność odroczenia w czasie inwestycji w oprogramowanie IT. Dodatkowo spowolnienie gospodarcze doprowadziło do wydłużenia cykli sprzedaży ERPów, na co producenci również muszą być gotowi.
„Dostawcy działający na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw w Polsce stoją przed szeregiem wyzwań. Zwiększające się wymagania klientów, rosnąca konkurencja i zmieniające się trendy technologiczne to tylko niektóre z nich” – mówi Edyta Kosowska.
——-
Dane pochodzą z raportu IDC „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares”.
Podobne aktualności
Sukces wezwania na akcje Comarchu
„Comarch to silna polska marka, w którą zaangażujemy znaczące środki finansowe” – zapowiada inwestor.
Wydatki na infrastrukturę poza chmurą będą rosły do 2028 r.
Chmura publiczna przyciąga gros inwestycji w serwery i pamięć masową.