CloudFerro, dostawca usług chmurowych, wszedł w skład konsorcjum, które zajmie się realizacją kontraktu na budowę i świadczenie usług w ramach ekosystemu danych obserwacji Ziemi – Copernicus Data Space Ecosystem.

Inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Komisji Europejskiej ma zapewnić bezpłatny i otwarty dostęp do aktualnych i historycznych danych obserwacji Ziemi.

Jest to największy kontrakt z ESA w polskim sektorze kosmicznym. CloudFerro zapewnia, że jest największą firmą w sektorze kosmicznym w kraju i odgrywa kluczową rolę w realizacji kontraktu.

Konsorcjum zbuduje Copernicus Data Access Service, które będzie największym publicznym repozytorium danych z satelitarnych obserwacji Ziemi na świecie. Ich łączna ilość w ciągu 6 lat ma wzrosnąć z 35 do 85 petabajtów.

Czym zajmie się polska firma

Dane będą przechowywane na serwerach i w centrach danych na terytorium Europy, a obsługą infrastruktury serwisu zajmą się wyłącznie europejscy dostawcy.

CloudFerro w oparciu o swoje usługi chmurowe zapewni bezpłatny i otwarty dostęp do archiwum danych obserwacji Ziemi systemu Copernicus, usługi wyszukiwania i przetwarzania danych w chmurze.  

Nad zapewnieniem usług platformy będzie pracować konsorcjum złożone z siedmiu dostawców: T-Systems (lider konsorcjum), CloudFerro, Sinergise, VITO, Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR, ACRI-ST i RHEA. Firmy mają współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną.

Wartość 6-letniego kontraktu, który może zostać przedłużony do 10 lat, wynosi 150 mln euro. Platforma powinna być w pełni funkcjonalna od lipca 2023 r.