Atman rozpoczął realizację swojej największej inwestycji w centrum danych. Ośrodek DC Warsaw-3 powstaje we wsi Duchnice koło Ożarowa Mazowieckiego. Docelowo pomieści ponad 50 tys. serwerów, a łączna wartość inwestycji ma wynieść 1,5 mld zł. Budowę zapowiedziano w grudniu ub.r.

Na działce o powierzchni 5,5 hektara docelowo staną 3 budynki o łącznej powierzchni kolokacyjnej blisko 19 tys. mkw. w 36 komorach serwerowych. Klienci WAW-3 finalnie będą mieli do dyspozycji 43 MW mocy IT.

Otwarcie pierwszego z trzech budynków kampusu jest zaplanowane na IV kw. 2024 r. Tempo oddawania kolejnych firma uzależnia od zainteresowania klientów. Jak zapewniono, nowy ośrodek będzie spełniać potrzeby przede wszystkim hiperskalerów.

Intensywny rozwój nowych technologii, w tym zapotrzebowanie na moc obliczeniową wykorzystywaną przez systemy AI, daje wyobrażenie o ogromnej ilości danych do składowania i potencjale rozwoju dla rodzimego rynku ośrodków przetwarzania danych” − komentuje Sławomir Koszołko, prezes Atmana.

Scott Peterson, przewodniczący rady nadzorczej Atmana i reprezentant właścicieli spółki, tj. Goldman Sachs i Global Compute, twierdzi, że nowa budowa to początek przekształcania Atmana w światowej klasy operatora i inwestora data center – z siedzibą w Polsce, ale obsługującego cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2022 r. Atman osiągnął 202,3 mln zł przychodów, o 11 proc. więcej niż w 2021 r. Zysk netto spadł o 39 proc., do 18,8 mln zł.