Organizacje reprezentujące największe przedsiębiorstwa z branży cyfrowej i nowoczesnych technologii w Polsce skierowały do partii i komitetów wyborczych startujących w najbliższych wyborach manifest programowy „Silna Polska Cyfrowa”. Dokument zawiera zestaw postulatów i wyzwań związanych z rozwojem cyfrowej gospodarki w kraju.

Osiem priorytetów dla cyfrowej gospodarki

W dokumencie przedstawiono osiem głównych, priorytetowych wyzwań i inicjatyw do realizacji.

Wśród nich wymieniono m.in. wdrożenie sieci 5G, która – jak zaznaczyli autorzy – przyczyni się do rozwoju całych gałęzi gospodarki i rynku usług cyfrowych. Technologa ta jednak musi być bezpieczna – podkreślono w manifeście.

Kolejną ważną kwestią jest poprawa cyberbezpieczeństwa – zarówno poprzez edukację konsumentów i urzędników, jak i promowanie tych urządzeń, które posiadają odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa.

Inny priorytet wymieniony w manifeście to rozbudowa e-usług – zwłaszcza w administracji publicznej, co ma przyczynić się do rozwoju „nowoczesnego i sprawnie funkcjonującego państwa”.

Branża podkreśla też konieczność edukacji cyfrowej. Postuluje m.in. o wpisanie do programu nauczania – począwszy już od szkoły podstawowej – nauki kompetencji cyfrowych.  

Zdaniem autorów manifestu, ważne jest również podniesienie nakładów na rozwój przemysłu 4.0 w naszym kraju, by polscy innowatorzy i przedsiębiorcy mogli skutecznie konkurować na rynkach europejskich.

Organizacje branżowe podkreślają też potrzebę rozwoju sztucznej inteligencji oraz internetu rzeczy poprzez inwestycje w centra badawczo – rozwojowe.

Manifest określa również wymóg ustanowienia zasad ochrony prywatności w sieci oraz odpowiednich, respektujących interesy wszystkich stron, zmian w prawie autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym.

Deklaracja wsparcia

Pod manifestem podpisali się przedstawiciele związków: Cyfrowa Polska, Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacji Start-up Poland.  

– Chcemy, aby przygotowany przez nas dokument stał się podstawą do dyskusji o cyfryzacji w naszym kraju. Deklarujemy, że będziemy wspierać wszelkie inicjatywy – legislacyjne i społeczne – które będą ten proces realizowały – mówi prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Sygnatariusze manifestu podkreślają, że priorytetem i podstawą programową dla każdego polskiego ugrupowania politycznego powinien być rozwój innowacyjnej gospodarki. Tylko w ten sposób – ich zdaniem – stanie się ona konkurencyjna względem europejskich i światowych rynków.

Apel o debatę publiczną

Manifest branży cyfrowej „Silna Polska Cyfrowa” trafił do największych partii politycznych i komitetów wyborczych startujących w wyborach parlamentarnych. „Apelujemy do kandydatów wszystkich opcji politycznych, by postulaty zawarte w naszym manifeście zostały włączone do debaty publicznej prowadzonej w ramach kampanii wyborczej. Liczymy również, że kwestie te będą ważne dla wszystkich przyszłych posłów, senatorów oraz polskiego rządu i ze znajdą odzwierciedlenie w regulacjach prawnych” – zaapelowali autorzy dokumentu. Teraz pozostaje czekać na odzew.