Rozwój sieci 5G, wzmocnienie cyberbezpieczeństwa kraju, rozdział środków z unijnego budżetu cyfrowego, cyfryzacja radia – to zdaniem przedstawicieli branży cyfrowej główne wyzwania dla tego sektora w 2020 r.

Jak ocenia Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje największe przedsiębiorstwa tego sektora, najważniejszą sprawą w nowym roku jest dalszy rozwój sieci piątej generacji.

Twierdzi, że stawka jest ogromna – 5G dzięki nieporównywalnie większej przepływności, mniejszym opóźnieniom, obsłudze gigantycznej liczby urządzeń jednocześnie ma przynieść wpływy do budżetu, nowe miejsca pracy i wzrost całych sektorów gospodarki.

– Wdrożenie i rozwój sieci piątej generacji przełoży się również na powstanie usług, które przy dzisiejszych możliwościach są nieosiągalne – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska, Michał Kanownik. Zaznacza, że kwestia 5G będzie kluczowa dla przyszłości rozwoju innowacyjności Europy względem rynków światowych. – Myślę, że najbliższe miesiące mogą być rozstrzygające dla 5G w Europie. Do tej pory prace nad wdrożeniem sieci w krajach Unii pozostawiały wiele do życzenia: państwa nie dysponowały strategiami wprowadzenia 5G, a rozmowy na temat sieci upływały w cieniu wątpliwości co do bezpieczeństwa całej infrastruktury  – przypomina prezes.

 

Wzmocnić bezpieczeństwo

Kolejną kluczową kwestią jest wzmocnienie bezpieczeństwa cyfrowego infrastruktury, a także  konsumentów i przedsiębiorców. Zdaniem Michała Kanownika państwo i branża powinny zająć się podnoszeniem świadomości ludzi na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. – Za tą wiedzą muszą pójść też zmiany legislacyjne, aby cyberbezpieczeństwo uzyskało systemowe wsparcie – ocenia Michał Kanownik.

Kontynuować walkę o uczciwy e-handel

Niemałe wyzwania stoją też przed branżą e-commerce i e-usług – zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jak ocenia Kanownik, w kraju trzeba będzie kontynuować walkę o uczciwą konkurencję w e-handlu, który boryka się z problemem popularnych azjatyckich portali.

 

Poprawić kryteria w przetargach

Zdaniem Michała Kanownika w kraju nowy rok może okazać się przełomowym dla zamówień publicznych na sprzęt IT. Uważa, że niezbędne jest zwiększenie kompetencji cyfrowych w administracji. Apeluje, by istotnym kryterium wyboru sprzętu było bezpieczeństwo cyfrowe i jakość urządzeń, a nie tylko och ceny.

 

Trzymać rękę na pulsie w Brukseli

Zdaniem związku w skali Unii kluczowe są reformy, które może przynieść Kodeks Usług Cyfrowych. Ryzyko zmian dyrektywy, o którą opierają się usługi cyfrowe w Europie, oznacza, że trzeba w tej sprawie trzymać rękę na pulsie. W 2020 r. branża będzie musiała zadbać, by wszelkie regulacje usług cyfrowych i handlu elektronicznego wpisywały się w ideę jednolitego rynku cyfrowego.

Ponadto w 2020 r.  zdaniem szefa związku powróci temat cyfryzacji radia w Polsce.