Ponad połowa polskich firm (54 proc.) deklaruje, że w 2022 r. ich środki na cyfrową transformację nie ulegną zmianie, a w 22 proc. będą wyraźnie wyższe – według raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie”.

W przypadku 24 proc. przedsiębiorców fundusze na inwestycje będą mniejsze, co może oznaczać, że najważniejsze wydatki na cyfrową transformację zostały już poniesione albo ograniczono je z innych powodów (np. związanych z pandemią).

Wystarczy środków na cyberochronę

Sporo firm, bo 68 proc., twierdzi, że ma wystarczające fundusze na zapewnienie ciągłości działania oraz na cyberbezpieczeństwo. Z kolei 60 proc. deklaruje, że przeznacza duże zasoby finansowe na ochronę danych. Niemniej połowa respondentów chętnie zwiększyłaby dostępne środki.

Wyzwaniem na najbliższy czas są problemy z finansowaniem wynagrodzeń, na co wskazuje aż 49 proc. menedżerów IT. 

Tylko w ciągu ostatniego roku oczekiwania płacowe wśród specjalistów IT i menedżerów wzrosły średnio o 2,9 tys. zł netto – według badania Antal. Większość – 57 proc. respondentów – planuje w najbliższych 3 miesiącach złożyć wniosek o podwyżkę. Tym razem przeciętne oczekiwania to ok. 2,2 tys. zł więcej „na rękę”.

Duże budżety na chmurę

W przyszłym roku zanosi się na niemałe wydatki na cloud computing – mianowicie 44 proc. respondentów raportu Polcom i Intel deklaruje, że wyda na chmurę między 10 a 50 proc. swoich budżetów IT. Kolejne 44 proc. szacuje, że środki na ten cel nie przekroczą 10 proc. budżetu. Natomiast 12 proc. przedsiębiorców chce przeznaczyć na chmurę ponad 50 proc. funduszy na IT.

Firmy będą poszukiwać partnerów technologicznych, którzy pomogą im przeprowadzać odpowiednie zmiany do osiągnięcia stawianych celów biznesowych. Oznacza to m.in. zwiększanie wydatków, szczególnie na infrastrukturę jako usługę, np. cloud computing” – uważa Robert Czarniewski, CFO oraz wiceprezes Polcom.

Według Gartnera globalny rynek chmury będzie wart prawie pół bln dol. w 2022 r., a wydatki na infrastrukturę chmurową powinny stanowić 12,5 proc. wszystkich nakładów przedsiębiorstw na IT w przyszłym roku.

Prognoza przewiduje, że w 2022 r. światowe wydatki na IT wyniosą 4,5 bln dol., co oznacza wzrost o 5,5 proc. w stosunku do 2021 r.

Dane Gartnera wskazują również, że o ile w 2022 r. i 2023 r. inicjatywy cyfryzacji pozostaną najważniejszym priorytetem biznesowym zarządzających (58 proc. wskazań), to znacznie większa niż w poprzednim roku będzie obawa o pracowników, w tym o kompetencje IT (52 proc.).

Inicjatywy w zakresie technologii cyfrowych pozostaną w 2022 r. głównym strategicznym priorytetem biznesowym dla firm. Nadal będzie można obserwować zmianę w przedsiębiorstwach, polegającą na zacieśnieniu relacji pomiędzy biznesem i IT” – uważa CFO Polcom.

Przewiduje się, że w 2022 r. przedsiębiorstwa będą coraz bardziej otwierać się na inwestycje w rozwiązania wspierające innowacyjność i elastyczność biznesową – time to market, poprawę produktywności i wykonywanie pracy z dowolnego miejsca.