W postępowaniu na dostawę kamer nasobnych dla jednostek policji złożono 3 oferty. Spółka Umo z Zielonki zaproponowała 16,13 mln zł brutto i 60 miesięcy gwarancji, Enigma Systemy Ochrony Informacji – 9,22 mln zł i 36 miesięcy gwarancji, a Intertrading Systems Technology – 10,24 mln zł i 60 miesięcy gwarancji.

Komenda Główna gotowa jest przeznaczyć na realizację zamówienia 9,4 mln zł.

Zamówienie obejmuje 1305 kamer nasobnych (plus 181 szt. w opcji), tzn. nadających się do zamocowania na mundurze lub ubraniu, bez wyświetlacza, wraz z systemem informatycznym.

Kamery muszą nagrywać co najmniej w Full HD (1080p25) z możliwością zmniejszenia rozdzielczości, muszą być przystosowane do rejestacji przy słabym oświetleniu (minimalna czułość 0,5 lux), ze wskaźnikiem odporności IP66. Nagrania powinny być szyfrowane minimum w standardzie AES256, zapisywane z wykorzystaniem kodeka H.264 lub H.265 i po odszyfrowaniu muszą być odtwarzane na co najmniej dwóch z odtwarzaczy: WMP, MPC, VLC.

Zestawy oprócz kamer mają obejmować m.in. macierze (minimum 2,5 TB na każde 5 kamer), przełączniki sieciowe, stacje dokujące, UPS-y, stanowiska RAW.

Zamawiana infrastruktura ma umożliwić budowę systemu rejestracji, pozwalającego na zarządzanie i zdalne przeglądanie nagrań w różnych lokalizacjach. Zostanie zbudowana w architekturze klient – serwer, obsługując do 250 kamer w jednej lokalizacji. Powinna zapewnić gromadzenie materiału wideo i audio co najmniej przez 60 dni.

 

Cena nie jest najważniejsza

Termin realizacji zamówienia podstawowego to 24 kwietnia br.

Kryteria oceny ofert są następujące: cena (30 proc.), okres gwarancji (10 proc.), usprawnienia techniczne (60 proc.). To ostatnie najwyżej oceniane kryterium obejmuje m.in. czas pracy kamery na baterii, złącza do stacji dokującej posiadające styki płaskie do ładowania i kopiowania nagrań, stacja dokująca z kamerą, pozwalająca na zainstalowania w stojaku 19 cali (minimum 6 kamer na 4U).

 

Unieważnione postępowania

Poprzednie postępowanie na 1,8 tys. kamer unieważniono w listopadzie ub.r. po orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej. Uznała ona, iż opis przedmiotu w SIWZ utrudnia konkurencję. Wskazywały na to odwołania szeregu graczy, mówiące o naruszeniu PZP. Jedyną ofertę, jaką rozpatrywano, złożyła Enigma Systemy Ochrony Informacji.

Z kolei w październiku ub.r. unieważniono postępowanie Komendy Głównej na dostawę 2,1 tys. kamer nasobnych. Jest to więc kolejna próba. Aktualny przetarg ruszył w końcu grudnia ub.r.