Biuro do walki z cyberprzestępczością Komendy Głównej we współpracy z Europolem i policją rumuńską udostępniło narzędzie do walki z ransomware GandCrab. Umieszczone je na stronie projektu www.nomoreransom.org, który łączy siły służb i agend bezpieczeństwa cyfrowego oraz dostawców antywirusów. Oprogramowanie do odzyskiwania plików stworzyła rumuńska policja we współpracy z Europolem i firmą antywirusową.

Według policji atak z pomocą GandCrab należy do najgroźniejszych w ostatnich miesiącach. Od stycznia 2018 r., kiedy został ujawniony, jego ofiarami padło ok. 0,5 mln internautów, w tym według KGP wielu z Polski.

GandCrab infekuje komputer ofiary i szyfruje pliki dodając do nich rozszerzenie .GDCB, a następnie żąda okupu za ich ponowne udostępnienie w kwocie od 300 do 6 tys. dol.

W ub.r. straty spowodowane przez ransomware sięgnęły na świecie 5 mld dol. – według Cubersecurity Ventures. To 15 razy więcej niż w 2015 r. Według badania Qnap przeprowadzonego na początku br. 30 proc. polskich firm padło ofiarą ataków, w tym w 6 na 10 przypadkach były to ataki ransomware.

Z kolei z danych G Data Security Labs wynika, że największym zagrożeniem w polskim Internecie w I poł. 2018 r. były złośliwe "koparki" kryptowalut. Znalazły się w pierwszej trójce wykrytych szkodników.