W marcu br. zapowiedziano połączenie Tech Daty i Synnexu, co stworzy największego światowego dystrybutora IT, obecnego w ponad 100 krajach. Finalizacja transakcji jest spodziewana w II poł. 2021 r.

Michael Urban,  president of Worldwide Technology Solutions Distribution w Synnex, w rozmowie z amerykańskim CRN-em przekonuje o zaletach fuzji dla partnerów.

Tech Data i Synnex połączą chmury

Według prezesa odpowiedzialnego za strategię globalnej dystrybucji, logistykę i integrację partnerzy mają doceniać to, że w jednym miejscu znajdą szeroką ofertę, co ma być korzyścią zwłaszcza w kontekście cloud.

„Wszystko idzie do świata chmury. Jako dystrybutorzy mamy wiele różnych platform. Jest to problem dla partnerów, ponieważ lubią oni, jeśli to możliwe, mieć tylko jedną platformę zamiast wielu różnych” – zauważa przedstawiciel Synnexu.

„Jeśli dystrybutor może dostarczyć tylko jedno rozwiązanie, może być konieczne udanie się do innego dystrybutora po inne. A klienci lubią również rozwiązania, w których mogą korzystać z ich własnych licencji. I możesz im powiedzieć, że tak, możesz zarządzać licencją Microsoftu za pośrednictwem tej platformy, ale licencją IBM musisz zarządzać poprzez tamtą platformę. Niewielu klientów może to zrozumieć” – twierdzi Michael Urban.

Zapowiedział połączenie platform chmurowych obu dystrybutorów w jedną, co jego zdaniem powinno nastąpić stosunkowo szybko.

Rynek MŚP w centrum uwagi
Przedstawiciel Synnex zapowiada, że dystrybutor będzie przywiązywał dużą wagę do rynku MŚP.
„Chcielibyśmy odgrywać znaczącą rolę w sektorze MŚP. MŚP jest dla nas bardzo ważne” – mówi Michael Urban.

Ostra konkurencja, ale „ciastko będzie rosło”

Nawiązując do konkurencji dla połączonych dystrybutorów, prezes przyznaje, że w Europie rywalizacja jest silna (Ingram, Also, Arrow, Westcon-Comstor) i firmy będą walczyć.

Dodaje natomiast, że „ciastko będzie coraz większe”, czyli rynek będzie rósł, a tym samym „każdy znajdzie przestrzeń dla siebie”.

Rosnąć szybciej od rynku
„Będziemy wielkimi konkurentami, ale będziemy konkurentami fair” – deklaruje Michael Urban – „Chcielibyśmy rosnąć razem z rynkiem, a nawet bardziej” – zapowiada.

Będzie dobrze z liniami kredytowymi

Kolejna dobra wiadomość prezesa dla partnerów jest taka, że nie będzie kłopotów z liniami kredytowymi. „Linie kredytowe nie są tak dużym problemem, jak 5 lat temu” – ocenia.

Zwraca uwagę na przejście na rozliczenia „jako usługa” i dostosowanie do niego modelu kredytowania.

Nie będzie podwyżki cen
Prezes zapewnił również, że po fuzji Tech Daty i Synnex ceny dla partnerów nie wzrosną, ze względu na silną konkurencję.

Jak połączyć systemy transakcyjne?

Pytany o to, jak połączyć systemy transakcyjne obu dystrybutorów, Michael Urban chwali rozwiązanie Synnexu jako bardzo sprawne, z czego wynikałoby że jest zwolennikiem korzystania z niego po fuzji.

„Jeśli wspólnie zdecydujemy się korzystać z systemu informacji o klientach Synnex, myślę, że pracownicy Tech Daty powiedzą: To jest naprawdę świetne” – przekonuje.

Zauważa przy okazji, że klucz do zmian tkwi w ludziach, a nie w technice.

„Możesz postawić system, ale musisz też zmienić przyzwyczajenia ludzi. Przez wiele lat prowadziłem podróż do cyfrowej transformacji. W drodze do niej numerem jeden są ludzie, nawyki, zmiana, a nie system” – mówi Michael Urban.

Co ze społecznością partnerską?

Przedstawiciel Synnexu pytany o różnice między społecznościami partnerów (Synnex ma Varnex, a Tech Data TechSelect) i jak je połączyć, wskazuje ponownie na zalety rozwiązań swojej firmy: partnerzy Synnex w ramach Varnex mogą połączyć siły, wzajemnie uzupełniać się i wspólnie docierać do klientów końcowych. Jeden z partnerów jest liderem takiej kombinacji.

„Małym i średnim VAR-om bardzo trudno jest stworzyć kompletne rozwiązanie dla klienta końcowego. Ale klienci proszą o wszystko: rozwiązanie chmury publicznej, prywatnej, rozwiązania do wspópracy, urządzenia końcowe, zabezpieczenia i tak dalej” – wyjaśnia Michael Urban.

To będzie dobra kombinacja, połącznie pomysłów TechSelect i Varnex” – przekonuje prezes.

Prezes: bez obaw o posadę
Michael Urban uspokaja także, że pracownicy nie muszą obawiać się o swoje posady w związku z fuzją obu korporacji.
„Chcielibyśmy utrzymać każde miejsce pracy, ponieważ będziemy się zmieniać w związku z cyfrową transformacją. Niektórzy ludzie mogą mieć inne zajęcie, ale potrzebujemy ich” – twierdzi.

Źródło: CRN USA