Vaio spodziewa się, że do połączenia z działami komputerowymi Toshiby i Fujitsu dojdzie w końcu marca. Tak twierdzi  Hidemi Moue, chief executive officer of Japan Industrial Partners (funduszu wykupowego, który obecnie kontroluje dział wcześniej należący do Sony).     

Dominacja  smartfonów i tabletów szczególnie dała się we znaki  producentom pecetów. Produkcja skurczyła się w 2015 roku o10 proc., co oznacza zejście poniżej 300 milionów wprowadzanych na rynek jednostek. To największy spadek od 2008 r. – według danych IDC. Podobna sytuacja ma mieć miejsce w 2016 r.

Rynek pecetów się maleje, co uświadamia zalety zawiązywania przymierza, aby dalej rozwijać produkcję – powiedział Moue. 

Według Moue przedsiębiorstwo, które zapewne powstanie dzięki fuzji skoncentruje się, przynajmniej na początku, na dostarczaniu pecetów na japoński rynek. Branie na cel rynków zagranicznych i wprowadzanie na nie innych form sprzętu komputerowego, jak np. smartfonów, nie jest wykluczone, chociażby ze względu na  niedawną realizację Vaio – smartfona z systemem Windows.  

Takie połączenie ma sens, jeśli chce się działać niszowo – w tym wypadku na rynku japońskim – skomentował sprawę Damian Thong, analityk tokijskiej Macquarie Group. – Ta fuzja trzech japońskich producentów pecetów prawdopodobnie nie stworzy szansy przedsiębiorstwu – które powstanie w jej wyniku – na zagranicznych rynkach. 

Możliwa kooperacja Vaio, Toshiby i Fujitsu na polu produkcji komputerów osobistych będzie natomiast poważną konkurencją dla producenta numer jeden na japońskim rynku – Nec Lenovo, który kontroluje około 29 proc. pecetowego tortu w tym kraju. Według danych IDC do Fujitsu  i Toshiby należy odpowiednio 17 i 12 proc. Vaio nie udziela informacji na temat swojej sprzedaży.

Jak podał wczoraj  Bloomberg, akcje Toshiby podskoczyły o 8,2 procent – do 174,7 jenów, co oznacza największy wzrost w okresie prawie 5 lat, akcje Fujitsu zyskały o 2,5 proc. więcej od Toshiby.