Polscy internauci należą do najbardziej przejętych skutkami 5G – wynika z badania. Wśród 155 krajów sprawdzonych przez Profilic Testing Polska znajduje się na 5 miejscu, biorąc pod uwagę liczbę wyszukiwań w Google’u na temat możliwych negatywnych skutków rozwiązań sieci piątej generacji (20,5 tys. miesięcznie).

Największe obawy wydają się mieć obywatele USA, przodujący w rankingu (ok. 375 tys. zapytań), co po części można tłumaczyć dużą liczbą ludności tego kraju. Jednakże warto zwrócić uwagę, że Polska wyprzedziła pod względem zainteresowania potencjalnymi problemami z 5G kraje o większej liczbie mieszkańców, jak Niemcy, Włochy czy Francję.

Ranking zlicza takie zapytania w Google’u jak „czy 5 jest niebezpieczne?”, „czy 5G jest bezpieczne?”, „czy 5G jest nieszkodliwe?”, „czy 5G powoduje ryzyko dla zdrowia?”, a także problem dla niektórych żywy w ostatnich miesiącach: „czy 5G powoduje/rozprzestrzenia koronawirusa/Covid-19?”.

Co ciekawe, Polacy należą do najbardziej zainteresowanych tematyką 5G na świecie. W sumie miesięcznie polski internet generuje ponad 130 tys. wyszukiwań na temat sieci piątej generacji. To drugie miejsce po USA.

Źródło: Profilic Testing

Ericsson: 15 mld euro korzyści dla Polski

Mimo dużych obaw co do sieci 5G w kraju warto przytoczyć dane z raportu Ericssona „Potencjał ekonomiczny i społeczny technologii 5”. Otóż dostawca infrastruktury 5G przekonuje, że polskie firmy i gospodarka mogą sporo zyskać po wdrożeniu nowej sieci.

Jak stwierdzono, dzięki 'platformie innowacji 5G’ Polska może zyskać około 15 mld euro, zajmując pod tym względem czwarte miejsce na trzydzieści krajów europejskich. Z kolei szacunkowy koszt budowy platformy innowacji 5G w Polsce to ponad 4 mld euro.

Sektory, które osiągną największe korzyści zdaniem firmy to inteligentna produkcja i logistyka (ponad 7 mld euro) oraz inteligentne rolnictwo i wiejskie łącza szerokopasmowe (ponad 5 mld euro).