Zdaniem 71 proc. ankietowanych ryzyko wyłudzenia danych osobowych wzrosło w czasie pandemii. To o 4 pp więcej niż pół roku wcześniej –  według wrześniowego badania Quality Watch dla Biura Informacji Kredytowej.

Dane pokazują również, że najbardziej rozpoznawalną negatywną konsekwencją wykorzystania skradzionych danych osobowych jest możliwość zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Tak uważa dziewięciu ankietowanych na dziesięciu, a w sposób zdecydowany wskazało na to 57 proc.

W dniu 12 października przypada Dzień Bezpiecznego Komputera. Z danych wynika, że świadomość zagrożeń rośnie, ale niekoniecznie idą za tym działania ograniczające ryzyko.

Dwie trzecie Polaków nie korzysta z narzędzi ostrzegających przed wyłudzeniem

Tylko co piąty dorosły Polak deklaruje, że zdecydowanie stara się chronić swoje dane osobowe, natomiast łącznie starania w tym zakresie w mniejszym lub większym stopniu podejmuje 74 proc.  Jednak 26 proc. w ogóle nie chroni swoich danych osobowych w internecie, przy czym 2 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”.

Ryzyko rośnie, bo w czasach pandemii już 95 proc. pytanych na co dzień funkcjonuje online.

Jednak dwie trzecie przyznaje, że ani teraz ani w przeszłości nie używało żadnych narzędzi czy też usług ostrzegających przed wyłudzeniem danych.

Sytuacji nie poprawia przekonanie 62 proc. ankietowanych, że samodzielnie można się uchronić przed wyłudzeniami kredytów lub abonamentów. Jedna piąta jest przeciwnego zdania, a tyle samo nie ma opinii na ten temat.