Polacy polubili telefony z drugiej ręki
45 proc. gospodarstw domowych w Polsce używa się telefonów z drugiej ręki. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

W Polsce jest w użyciu niemal tyle telefonów, ilu mieszkańców (wskaźnik 0,95 per capita).
W Polsce 41 proc. gospodarstw domowych sprzedaje albo przekazuje za darmo używane telefony. W 45 proc. gospodarstw domowych korzysta się z telefonów po innym użytkowniku. Więcej jest tylko na Łotwie i na Węgrzech (po 46 proc.) – według raportu „2020 Mobile Phone E-Waste Index”, opracowanego przez reBuy.
Chętnie korzystamy z tego co mamy, nawet gdy nie są to urządzenia pierwszej młodości. Niewiele sprzętu, w porównaniu z innymi krajami UE, leży bezczynnie w polskich domach – to 29 mln szt., ale oznacza to, że wskaźnik wynosi 0,76 na 1 mieszkańca, czyli niektórzy nie trzymają nawet jednego starego, zbędnego telefonu – to daje Polsce 24 miejsce wśród 27 krajów UE. Przykładowo w Szwecji ten odsetek wynosi 1,31.
Słabiej jest z utylizacją – 69 proc. telefonów trafia do recyklingu, ewentualnie do ponownego użycia – to sytuuje Polskę w połowie europejskiego zestawienia.
Wartość metali, takich jak złoto, srebro, platyna, miedź i in. zawartych w tych odłożonych do szuflady czy na półkę starych telefonach w Polsce oszacowano na ponad 73 mln euro (ok. 330 mln zł). W sumie w 27 krajach jest to 1,9 mld euro – podaje reBuy.

Według danych Counterpoint w 2019 r. w Europie sprzedaż używanych smartfonów spadła o 3 proc. Światowy rynek takich urządzeń (137 mln szt.) stanowił ok. 10 proc. rynku nowych smartfonów.
Podobne aktualności
Rok 2021 rozstrzygający dla dystrybucji elektroniki
Nowa opłata może pogorszyć konkurencyjność polskich dystrybutorów.
Samsung skorzystał ze słabości Huawei
Rynek smartfonów osłabiony wiosną przez wirusa powrócił do lepszej kondycji.