Pracownicy w Polsce nie mają obaw o swoje stanowiska pracy – wynika z raportu „The Workforce View in Europe 2018” opracowanego dla ADP. 76 proc. z nich uważa, że ich miejsca pracy nigdy nie zostaną zastąpione przez maszyny. Poziom optymizmu pracowników z Polski w kontekście automatyzacji jest najwyższy w Europie. Generalnie prawie 1/3 europejskich pracowników odczuwa niepokój związany z nowymi technologiami, które mogą zastąpić ich w pracy.

W Polsce automatyzacja rodzi obawy jedynie u 10 proc. zatrudnionych. Najbardziej nieufne wobec nowych technologii są osoby w wieku 35-44 lata. Odczuwany poziom zagrożenia jest jednak zależny od branży. Najbardziej zagrożeni zastąpieniem przez maszyny czują się pracownicy sektora finansowego – 19 proc. Następnie w sektorze transportowym i budowlanym = po 13 proc. Z drugiej strony pracownicy sektora transportowego uważają, że ich pracodawcy już teraz przygotowują ich do automatyzacji (56 proc.).

46 proc. przebadanych Polaków uważa, że ich pracodawcy dbają i odpowiednio przygotowują zespół do procesu automatyzacji. W Europie jest to 37 proc. W perspektywie najbliższych 6-10 lat automatyzacji najbardziej obawiają się Włosi (18 proc.), Francuzi (14 proc.), Brytyjczycy i Hiszpanie (po 13 proc.).