Laptop, a nie komputer stacjonarny, tablet czy konsola do gier, jest obecnie najbardziej pożądanym sprzętem komputerowym wśród Polaków. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmy Ispsos Mori oraz BrainLab na zlecenie Microsoft. Pierwsze wykazało, że laptop kupiło 9 na 10 badanych w wieku 18-65 lat. Drugie dało wynik bardzo zbliżony – po przenośny komputer sięgnęło 8 na 10 ankietowanych w wieku co najmniej 15 lat.

Z badań Ipsos MORI wynika, że Polacy kochają laptopy. Korzysta z nich 91 proc. konsumentów. Rzadziej stawiamy na tablety (66 proc.) i komputery stacjonarne (59 proc.). Na konsole gamingowe decyduje się tylko 30 proc. użytkowników z Polski. Dla porównania, w Grecji z przenośnych komputerów korzysta 52 proc. użytkowników.

Polacy spędzają przed laptopami zdecydowanie najwięcej czas. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w rosnącej wydajności komputerów, a także w zmianach na samym rynku pracy, który coraz częściej stawia na mobilność i pracę zdalną – mówi Michał Truchanowicz z polskiego oddziału Microsoft.

Laptopy znajdują się w 87 proc. domów w Polsce. Figurują także na szczycie listy życzeń zakupowych polskich konsumentów. W nadchodzącym roku – jak pokazują badania BrainLab – zakup takiego sprzętu planuje co piąty z przebadanych użytkowników. Ponad połowa wróci z zakupów z laptopem jeszcze w tym półroczu.

Gdzie najchętniej kupujemy swój ulubiony sprzęt? Badanie Ipsos Mori dowodzi, że jeśli decydujemy się na zakup elektroniki użytkowej, robimy to zazwyczaj w sklepach sieciowych specjalizujących się w dziedzinie RTV (40 proc.). Rzadziej robimy takie zakupy przez Internet (23 proc.), czy w lokalnym, małym sklepie (15 proc.). Sporadycznie decydujemy się na zakup urządzeń w supermarketach i od znajomych – w obu przypadkach dotyczy to 3 proc. badanych.

Do korzystania z komputera stacjonarnego w badaniu BrainLab przyznało się 52 proc. ankietowanych. Do takiego wyboru skłania ich głównie wydajność PC-ta. Jego zakup w najbliższym półroczu planuje 45 proc. przebadanych osób. To ci, dla których znaczenie ma liczba rdzeni, pojemność i typ dysku, a także – a może przede wszystkim – możliwość rozbudowy urządzenia. PC-et zdecydowanie wiedzie prym wśród fanów gier komputerowych.