Polscy użytkownicy doceniają zwłaszcza oszczędności i większe bezpieczeństwo mieszkania i domowników związane ze smart home. Na te kwestie zwraca uwagę 9 na 10 respondentów. – wynika z badania MEC Analitycs & Insight dla firmy Somfy. Inteligentny dom kojarzy się pytanym przede wszystkim ze zdalnym sterowaniem (43 proc. wskazań), nowoczesnością (39 proc.) i energooszczędnością (31 proc.). Dla wielu jest to również synonim funkcjonalności (25 proc.), wygody i komfortu (20 proc.) i praktyczności (15 proc.).

Dotychczas największą popularnością cieszyły się napędy do rolet oraz bram garażowych i wjazdowych, ale przybywa osób, które w pierwszej kolejności chciałyby zdalnie lub automatycznie sterować klimatyzacją i ogrzewaniem (89 proc.). Niewiele mniej interesuje automatyzacja bramy wjazdowej (86 proc.), kamer i alarmu (po 84 proc.) oraz oświetlenia (83 proc.).

Przy wyborze sprzętu kojarzonego z inteligentnym domem dla klientów liczą się następujące kryteria: niezawodność (89 proc.), łatwość użytkowania (89 proc.), parametry techniczne (88 proc.) oraz długa gwarancja na korzystnych warunkach (85 proc.).

Znaczenia nabierają również kwestie estetyczne: nowoczesny design (77 proc.) i dopasowanie do wystroju wnętrza (74 proc.).

Osoby zainteresowane rozwiązaniami smart w dużym stopniu wykazują również postawę proekologiczną –  zdaniem 80 proc. respondentów ważną funkcją inteligentnego domu jest dbanie o środowisko.

Większość respondentów (72 proc.), którzy mają już systemy inteligentnego domu, jest z nich zadowolonych, a 80 proc. byłoby skłonnych polecić je rodzinie i znajomym.