Wartość inwestycji venture capital w Polsce w III kw. 2022 r. wyniosła 513 mln zł. Rok temu było to 582 mln zł, co oznacza spadek o 12 proc. Wynik jest też zbliżony do I kw. 2022 r., odejmując wartość tzw. megarund. Przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze – według raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners.

Od początku 2022 r. do polskich start-upów trafiło w sumie ponad 2,5 mld zł. Do przekroczenia rekordowej wartości finansowania z 2021 roku brakuje 1,1 mld zł.

„Polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy”

Ostatnie trzy miesiące roku na polskim rynku zazwyczaj stanowią najmocniejszy okres finansowania. Zdaniem ekspertów jeżeli ten trend utrzyma się, należy spodziewać się kolejnego rekordu.

„Do przebicia rekordu z 2021 roku brakuje nam około 1 mld zł. Historycznie nasz rynek odnotowywał takie poziomy kwartalnego finansowania już pięciokrotnie. Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy” – uważa Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

„Co najważniejsze, będzie to nas wyróżniać na tle innych regionów, w których obserwujemy duże spadki. Postrzegamy to jako pozytywny sygnał dla zagranicznych inwestorów chcących działać w CEE” – ocenia wiceprezes.

Więcej transakcji

Karol Lasota, principal w Inovo Venture Partners, zauważa, że w III kw. br. o 14 proc. r/r wzrosła liczba transakcji, co jego zdaniem zaowocuje w przyszłości większą liczbą późniejszych rund, gdy sentyment na rynku poprawi się.

W III kw. br. 67 proc. zainwestowanych środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 49 proc.

Jednocześnie 110 z 127 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym, 113 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

Wśród największych transakcji z III kw. br. warto wyróżnić rundy A spółek SunRoof i Nevomo, która pozyskały po 70 mln zł. Odnotowano również 8 transakcji powyżej 10 mln zł. Istotna część z nich to transakcje zalążkowe, które znacznie przekraczają średnią wartość finansowania na tym etapie rozwoju.