Przejście na cyfrowe waluty wydaje się tylko kwestią czasu. Czy jest się czego obawiać? Albert Borowiecki z Instytutu Badań Chin Współczesnych w rozmowie w naszym podcaście wyjaśni, dlaczego Chiny wygrywają w tym wyścigu, jak Zachód go przespał oraz co może oznaczać dla świata wprowadzenie cyfrowego juana i widoczne już osłabienie pozycji dolara jako światowej waluty.

Ekspert, tłumacz książki Richarda Turrina pt. „Koniec gotówki, cyfrowy juan”, odsłoni również kulisy błyskawicznego rozwoju bezgotówkowych płatności w Chinach.

Roczna wartość transakcji cyfrowych w Chinach to już 66 bln dol., czyli tyle, co 4,5 budżetu Chin. W USA jest to „tylko” 8 bln dol. (1/3 PKB USA). Blisko 1 mld Chińczyków płaci używając Alipay i WeChat Pay.

Skutki? Dla przeciętnego Chińczyka wyłączenie aplikacji WeChat sprawiłoby, że człowiek ma zrujnowane życie, nie tylko finansowe, bo z tej aplikacji korzysta codziennie od rana do wieczora.

„Niewyobrażalne jest dla Chińczyka, że ktoś mógłby mu tę aplikację zabrać. To tak jakby na zachodzie wykasować wszystkie aplikacje ze smartfona” – wyjaśnia Albert Borowiecki.

Więcej informacji, ciekawostek i refleksji wspartych danymi w podcaście CRN Tech Trendy Biznes na Youtube. Jest dostępny także na Spotify oraz na iTunes.