Nowa zapowiedź resortu finansów dla przedsiębiorstw, szczególnie dla tych które większość transakcji płatniczych przeprowadzają bezgotówkowo. Firmy zyskają ulgi podatkowe i większą płynność dzięki szybkiego zwrotowi VAT – obiecuje resort. Zmiany mają zostać wdrożone w 2022 r., a formalności dla firm ograniczone do minimum.

Srebro i złoto w pakiecie

Jak zapowiada ministerstwo, przedsiębiorcy jako podatnicy bezgotówkowi będą mogli skorzystać z jednego z dwóch pakietów:

– Silver, czyli ulga na terminal w podatku dochodowym 

Wydatki za zakup terminala płatniczego i obsługę transakcji płatniczych będą zaliczane w 100 proc. do kosztów uzyskania przychodów, ale także odliczane ponownie w 100 proc. od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Ulga obejmie koszty związane z obsługą transakcji płatniczych, takich jak opłaty za najem, interchange i opłaty systemowe.

Maksymalna wysokość odliczenia to 1 tys. zł rocznie, a w przypadku podatników zwolnionych z kas rejestrujących będzie to 2,5 tys. zł.

Kto może skorzystać z ulgi

Przedsiębiorcy, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali przez ostatni rok, oraz ci, którzy korzystali z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu.

Tacy podatnicy uzyskają prawo do ulgi podatkowej na terminal do 2 lat od czasu gdy zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Gold, czyli podatnik bezgotówkowy

To według fiskusa klient premium, który otrzyma dwie korzyści. Wyższą ulgę na terminal i zwrot VAT w 15 dni.

Ulga na terminal w podatku dochodowym będzie działać bezterminowo. Umożliwi odliczenie w wysokości 200 proc., z limitem 2 tys. zł rocznie.

Według ministerstwa za każdą złotówkę wydaną na obsługę płatności bezgotówkowych, przedsiębiorca zmniejszy dochód o 3 zł.

Najpierw o 1 zł jako koszt uzyskania przychodu, a kolejne 2 zł – w ramach ulgi.

Z preferencyjnej ulgi na terminal skorzysta przedsiębiorca, który będzie podatnikiem bezgotówkowym co najmniej przez 7 miesięcy w roku podatkowym.

Obietnica najszybszego zwrot VAT w UE

Z „goldem” wiąże się według resortu prawdziwa gratka dla firmy – ministerstwo zapewnia, że VAT pojawi się na koncie podatnika w maksymalnie 15 dni.

Zgodnie z założeniami projekt Podatnika Bezgotówkowego ma wejść w życie z początkiem 2022 r.

Rewolucyjne zmiany według resortu

Przyspieszony zwrot VAT jest rewolucją w polskim systemie podatkowym. Ale jeszcze większą rewolucją będzie to, że jego status badany będzie co miesiąc całkowicie automatycznie” –  twierdzi wiceminister Jan Sarnowski.

Jak informuje wiceszef resortu finansów, jedyne co będzie musiał zrobić podatnik to wyrazić chęć otrzymania szybkiego zwrotu klikając w checkbox w przesyłanym za dany miesiąc pliku JPK. Nie będzie innych formalności. Status podatnika bezgotówkowego zweryfikuje KAS zestawiając informacje z kas online z plikami JPK.