Poczta Polska zawarła umowę na dostawę 30 tys. tabletów z konsorcjum Integrated Solutions i Orange Polska. Firmy zapewnią urządzenia i usługi dla projektu Mobilny Listonosz przez kolejne 3 lata.

Kontrakt warty w sumie ponad 116 mln zł obejmuje dostawę do 30 tys. tabletów Samsung Galaxy Tab Active 2 wraz z usługą transmisji danych, licencje do systemu do zarządzania flotą urządzeń oraz serwis. To największe tego typu wdrożenie w Europie w ciągu ostatnich kilku lat.

Tablety trafią do placówek pocztowych w czterech transzach. Pierwsza pula urządzeń zostanie przekazana do końca stycznia 2020 r. Wymiana ponad 20 tys. tabletów potrwa ok. 3 miesięcy.

Przetarg ogłoszono w kwietniu ub.r. Konsorcjum złożyło ofertę o wartości 131,3 mln zł brutto. Startował również T-Mobile (125,6 mln zł). Poczta zamierzała przeznaczyć na realizację zamówienia 95,2 mln zł.

W listopadzie ub.r. ogłoszono wybór konsorcjum Integrated Solutions i Orange jako wykonawcy. Według Poczty Polskiej oferta uzyskała największą liczbę punktów w kryteriach: cena przedmiotu zamówienia (77 proc. wagi), funkcjonalność zaoferowanego urządzenia (12 proc.), zwiększenie pakietu transmisji danych (1 proc.), gwarantowany termin wdrożenia i dostawy zestawów/elementów zestawów do lokalizacji wskazanych przez zamawiającego (10 proc.).

Przesyłki z EPO

Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. sprzedaży, poinformował, że z pomocą nowych tabletów będzie można obsługiwać przesyłki z elektronicznym potwierdzeniem odbioru. Obecnie miesięcznie poczta doręcza ok. 8 mln takich przesyłek (dla sądów, prokuratur, instytucji, firm), a liczba ta rośnie co roku o ok. 30–40 proc.

Wymagania w zakresie jakości elektronicznego podpisu EPO określone są w umowie na doręczanie korespondencji dla sądów i prokuratur. Były one postawą do określenia wymagań sprzętowych w przetargu.