Średnie oczekiwania finansowe początkujących programistów wynoszą obecnie 8 tys. zł miesięcznie netto – według raportu No Fluff Jobs. Co ciekawe, kobiety deklarują aż o 35 proc. mniejszą kwotę w porównaniu do mężczyzn. Panowie chcą zarabiać na starcie nawet 8900 zł netto, a panie 5792 zł.

Dane pokazują, że takie wymagania to myślenie życzeniowe. Pracodawcy płacą juniorom połowę oczekiwanych stawek – w przypadku mężczyzn o 52 proc. mniej od preferowanych (4200 zł na rękę), a kobiety otrzymują o 39 proc. mniej (3511 zł).

Młodzi programiści, którzy mają co najwyżej dwa lata doświadczenia, wolą pracę na etacie. Taką formę zatrudnienia preferuje 58 proc. z nich. Ponad 31 proc. chce wykonywać pracę na umowie B2B, zaledwie 7,5 proc. na umowę zlecenie, a niespełna 3,5 proc. deklaruje chęć podpisania umowy o dzieło.

Jednak i tu oczekiwania to jedno, a rzeczywistość drugie. Według No Fluff Jobs 31 proc. juniorów w IT pracuje na umowę zlecenie.

Atmosfera ważniejsza niż zarobki

Z raportu wynika, że 82 proc. początkujących programistów uważa, że w pracy najważniejsza jest możliwość rozwoju. Dlatego poszukują oni różnych sposobów na doszkalanie się i poszerzanie swoich zawodowych horyzontów. Według ankiet dla 66 proc. najbardziej liczy się atmosfera w pracy, a dla 58 proc. zarobki. Natomiast 44 proc. ceni sobie także to, czy projekt jest ciekawy i rozwojowy. Najmniej istotnymi aspektami pracy okazały się m.in. możliwość pracy zdalnej (wskazało to 17,5 proc.) czy benefity pozapłacowe (9 proc).

Preferowane języki

Dla juniorów głównym językiem programowania w pracy jest Java (23 proc. wskazań). Spora grupa zna JavaScript (20 proc.), Pythona (18 proc.) oraz C# (12 proc.).

– Warto podkreślić, że wśród młodych adeptów branży IT znajdziemy również tych, którzy specjalizują się w stosunkowo młodych językach programowania np. Kotlinie czy R. Jeśli chodzi o specjalizacje to juniorzy głównie pracują  w obszarach: backend, testing oraz frontend. Już 8 proc. przebadanych przez nas juniorów pracuje także w obszarze mobile – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

 

Praca niewiele uczy

Z badań No Fluff Jobs wynik, że tylko co 12. początkujący programista uznaje pracę za skuteczne źródło nauki. W grupie średniozaawansowanych (midów) tylko co 5.

Wiedzę i kompetencje młodzi programiści czerpią głównie z sieci – ponad 27 proc, szuka inspiracji w tutorialach internetowych, a 19,5 proc. w kursach online. Studia informatyczne i pokrewne są równie powszechne jako źródło wiedzy  – wskazało je 21 proc. badanych, zaś 12 proc. stawia na szkoły programowania.

Najmniej atrakcyjnymi opcjami, z których młodzi programiści mogą zdobywać kompetencje, są projekty open source oraz szkolenia firmowe.

Dane na temat oczekiwań początkujących programistów pochodzą z ankiety “Zarobki w IT” przeprowadzonej przez No Fluff Jobs w dniach 22.07- 26.10.2019 roku na próbie 2130 osób.