Grupa iliad przejęła 96,7 proc. udziałów w Play Communications, za które zapłaci 9,6 mld zł. Rozliczenie transakcji nastąpi 25 listopada.

Akcje zostały objęte w ramach wezwania ogłoszonego we wrześniu br. W październiku br. zgodę na akwizycję wyraziła Komisja Europejska. W mijającym tygodniu iliad przejął pakiet kontrolny (40,2 proc.) od dotychczasowych głównych udziałowców Play – Kenbourne Invest II oraz Tollerton Investment. Francuska grupa może przymusowo wykupić od drobnych akcjonariuszy resztę udziałów, by osiągnąć 100 proc. (wówczas wartość transakcji sięgnie w sumie ok. 9,9 mld zł) i wycofać Play z giełdy.

Grupa iliad zapowiedziała wsparcie Play w inwestycjach i rozbudowie oferty usługowej. Wśród wyzwań, jakie stoją przed operatorem, wymieniono rozwój sieci 5G, sieci szerokopasmowej oraz usług chmurowych. Szef francuskiego koncernu Thomas Reynuad, który w minionym tygodniu wszedł do rady dyrektorów Play, zapowiada również wsparcie działającej w Polsce firmy w utrzymaniu konkurencyjnej pozycji na rynku telefonii komórkowej i wejściu na rynek stacjonarnych usług.

W sierpniu br. spółka z grupy Play – Scaleway, otworzyła regionalne centrum danych w Warszawie.

Play jest obecne na rynku od 2007 r. Ma 15 mln abonentów. W 2019 r. spółka osiągnęła ponad 7 mld zł przychodów.

Grupa iliad z centralą we Francji powstała w 1987 r. W latach 90-tych weszła na rynek usług internetowych, a w 2012 r. na rynek telefonii mobilnej. W 2019 r. osiągnęła 7,8 mld euro obrotów. Główne rynki, na których dotychczas działa, to francuski i włoski, gdzie ma 26 mln klientów.

W 2019 r. Play za 96 mln euro (ok. 410 mln zł) kupiło grupę 3S z jej infrastrukturą centrów danych i siecią światłowodową, która dla operatora jest cennym nabytkiem z uwagi na plany rozwoju 5G. Grupa 3S nadal działa pod dotychczasową marką, świadcząc m.in. usługi data center dla biznesu.

W sierpniu 2020 r. Play przejął Virgin Mobile Polska za 60 mln zł.